Hodně promáčený začátek měl program letošní Kludského zahrady v Jirkově. Dopolední pohádky sledovala pod střechou altánu jen hrstka lidí. Pak ale nad dešťovými mraky přeci jen zvítězilo slibované sluníčko a a zahrada se konečně proměnila v živé a zábavné místo.

A organizátoři si mohli pogratulovat, že hlavní program naplánovali až na odpoledne. Žádná „mokrá" varianta, třeba přesunutí do vnitřních prostor, totiž nepřicházela v úvahu. „Dopoledne bylo opravdu hodně komorní," přikyvuje Bedřich Fryč, ředitel jirkovské kultury, „ale když jsem se v poledne podíval na oblohu, už jsem byl v klidu."

Provozovatelé hned nafoukli a sestavili atrakce a návštěvníci, kteří přišli dřív, sundavali bundy a mikiny. Děti, ale i dospělé, pobavily pohádky Téměř divadelní společnosti. Byť v minimalistickém provedení, loutkové příběhy dokázaly kluky i holky pořádně rozesmát (jak je vidět z malé fotografie vpravo). Pánové si mohli v pravidelných časech vychutnat orientální tance v podání tří mladých tanečnic a později odpoledne si pak na své přišli milovníci muziky. Program uzavřel večerní koncert bigbeatové skupiny Vltava.

Štěstí na počasí měli i obyvatelé zaniklých obcí, kteří se také sešli v Jirkově, respektive na Červeném hrádku. Jejich setkání totiž začalo až ve 14 hodin.