Nejspíš rekordním počtem návštěvníků se zapíše do análů třiadvacátý ročník Císařského dne v Kadani. Tisíce mužů, žen a dětí se po celý den proplétaly sluncem rozžhavenými ulicemi města. „Tolik lidí zatím nepamatuji. Troufla bych si tvrdit, že letos slavnost zaznamenala rekord v počtu příchozích," řekla Chomutovskému deníku ředitelka příspěvkové organizace města Kulturní zařízení Kadaň Tereza Gvoždiáková.

K jejímu odhadu se přidal i věrný návštěvník akce, která je připomínkou návštěvy císaře Karla IV. v královském městě. Do Kadaně míří čiperný důchodce každým rokem až z Oseka na Teplicku. „Tak narvané náměstí lidmi nepamatuji, nepropadla by ani sirka. K pódiu jsem se vůbec nemohl dostat. Davy lidí snad v desetistupech stály také podél trasy průvodu s císařem, jeho chotí a družinou od kláštera přes Smetanovy sady až po věž při vstupu na náměstí. Nadšeně panovníka vítali, atmosféra byla úchvatná," popsal.

Lidé se sjeli ze všech koutů republiky, slyšet byla často i němčina. „Byl to horor, parkovací místo jsem hledal snad půl hodiny. Ale stálo to za to," svěřil se šestadvacetiletý Václav. S přítelkyní přijel na Císařský den z Klášterce nad Ohří.

Historická slavnost, kterou si obyvatelé Kadaně připomínají návštěvu římského císaře a českého krále Karla IV. ve městě v roce 1367, i letos provázel bohatý doprovodný program pro všechny generace.

Po celý den diváci mohli sledovat na několika scénách ve městě vystoupení hudebníků, tanečníků, kejklířů, dramatická klání rytířů či ukázky práva útrpného.

Vyvrcholením oslav je tradičně velkolepý ohňostroj. Letos jej ale neodpálili z věže radnice. „Vzhledem k nedávným opravám by to nebylo vhodné. Domluvili jsme se proto s majitelem domu v ulici kapitána Jaroše, povolil odpálení ohňostroje ze střechy tohoto domu," vysvětlil kadaňský starosta Jiří Kulhánek.