Stačí zatleskat, zapískat nebo zazpívat koledu a odpovědí je barevné světélkování přesně do rytmu. Novinkou chomutovských Vánoc je strom ověnčený tisícem světel, která reagují na zvuky ve svém okolí. V parku před radnicí jejich citlivost denně zkoušejí stovky lidí.

Mohutně zářivou odezvu strom ukázal například když pod ním zpíval chomutovský sbor Comodo. „Viděli jsme na dálku, jak barevně ´vysílá´,“ zmínila se Renata Kudláčková. „Později jsme si pod ním se synem zanotovali ´Ježíšku, panáčku´ a samozřejmě už to taková síla nebyla. Ale to možná i proto, že bylo pod stromem snad padesát lidí, kteří se bavili, takže tam byl šum,“ dodala. Že strom stále poslouchá, prozradily údery sekery jednoho z trhovců, který sekal dříví pro ohniště mezi stánky. Světla při každé ráně zesílila svit.

Vánočně nazdobené centrum Chomutova
OBRAZEM: To je krása! Chomutov se oděl do vánočních světel, podívejte

Světelný řetěz na stromě mapuje zvuky a přeměňuje je ve světlo, aniž by výsledný světelný design potřeboval programování. Jedná se o patent kanadské společnosti, který byl prvně využit před dvěma lety v jednom z nejinovativnějších města Kanady, ve Victorii. Loni už mohli vnímavá světla obdivovat lidé po celé Severní Americe ve městech jako je Seattle, Vancouver, Calgary, Los Angeles, New York a Milwaukee.

Do Česka se dostal díky klášterecké společnosti MK Mont Illumination, která je v Evropě smluvním partnerem. Společnost se léta stará o vánoční výzdobu stovek českých obcí a měst včetně Prahy, před jedenácti lety dokonce rozsvítila i městskou dumu s hodinovou věží v Petrohradu.

Příště může být ještě lepší

„Co se týká Evropy, udělali jsme historicky první vánoční strom, který můžete vidět, v Mostě, projekt v Chomutově je zkušební,“ uvedl majitel společnosti Miroslav Kalina. „Udělali jsme ho zde hrozně rádi, protože lidé z městské radnice jsou velmi akční. Doufáme, že se Chomutováci pobaví a pokud se projekt osvědčí, v příštím roce ho ještě zdokonalíme,“ přislíbil.

Chomutov je tak jedním z mála měst Evropy, kde se lidé mohou hrát s vnímavým systémem. „Každý rok chceme přinést nějakou novinku ve vánoční výzdobě, loni to byl kompletně nazdobený parčík za radnicí, letos kouzelný světelný strom,“ uvedl náměstek chomutovského primátora David Dinda.

Živý betlém v Kadani
OBRAZEM: V Kadani se poklonili Ježíškovi s předstihem. U živého betlému

Tím to ale letos nekončí. Vánočně ozdobená bude také trojice altánů v centrálním parku a město rozsvítí i ulici 28. října. Bude to jakási odměna za to, že se tamní majitelé domů a provozoven domluvili a zkrášlili své výlohy půvabnými betlémy. V obou případech půjde o klasickou vánoční výzdobu.