Sestoupili z České fotbalové ligy, v divizi bojují o záchranu. Daleko důležitější boje než na trávníku však fotbalový klub FC Chomutov svádí v kancelářích. Nejde jen o body. Jde o přežití klubu.

"Teď peníze nemáme, ale třeba za měsíc…"

Že mají fotbalisté již delší dobu finanční problémy, není žádné tajemství. Loni si od města půjčili 1,5 milionu korun s tím, že je vrátí do konce roku. Nevrátili. Město jim vyšlo vstříc a odložilo termín splacení na konec letošního června. I to však možná bude problém.

„Když mám odpovědět přímo, tak teď ty peníze na účtě nemáme," přiznává bez obalu Radek Zaťko, spolumajitel klubu. Jedním dechem však dodává, že za měsíc to může být jinak. „Pracujeme na tom, abychom na zaplacení měli."

Bývalý sponzor pomáhá

Už v zimě klub povolal na pomoc Jiřího Čiháka, který v minulosti dlouhá léta chomutovský fotbal podporoval a teď znovu do dění v klubu aktivně vstoupil. „Utváříme skupinu sponzorů, kterým není jedno, v jaké situaci se FC nachází," řekl Čihák Chomutovskému deníku s tím, že zásadní je sehnat hlavního partnera. „Řešíme jednu nadnárodní společnost a pak také bankovní subjekt, ale zatím jsou jednání na začátku," dodává.

Klub už zaplatil jiný dluh, který měl za energie při provozu menších hřišť. Šlo o zhruba čtyři sta tisíc korun. Půldruhého milionu pro město však bude větší sousto. „Je otázka, jestli FC Chomutov bude mít na konci června na kompletní úhradu nebo třeba jen část. To je zase o jednání s městem," dodává. „Ale myslím, že je to zvládnutelné, je více lidí, kteří chtějí chomutovskému fotbalu pomoci."

Město váhalo s dotací

close Zasedání chomutovského zastupitelstva. Ilustrační foto. zoom_in Dluh fotbalistů řešili také zastupitelé. Na posledním zasedání totiž hlasovali o půlmilionové dotaci právě pro FC Chomutov. A některým se nelíbilo, že by měli dávat peníze klubu, který ještě nesplatil starý dluh. Andrea Löblová (PRO Chomutov) navrhla, aby dotaci město proplatilo až poté, co klub zaplatí zmíněného 1,5 milionu korun.

Její návrh ale neprošel a zastupitelé nakonec dotaci schválili. Dalších dvě stě tisíc dostal mládežnický Junior klub Chomutov, který je s fotbalovým FC svázaný.

Při jednání dokonce zazněla myšlenka, že fotbalisté budou chtít část dluhu zaplatit právě z dotace. To však Radek Zaťko naprosto vyloučil. „Zaráží mě, že to někdo může říci. Peníze se dají použít jen na konkrétní věci sepsané ve smlouvě provoz, energie, nájmy či autobusová doprava. A my z této dotace budeme hradit přesně to, co máme ve smlouvě," prohlásil rezolutně.

Krásný areál. Drahý areál

close Nový fotbalový stadion Chomutov zoom_in Fotbalisté mají na Zadních Vinohradech nový fotbalový stadion, jaký nemá spousta týmů ve vyšších ligách. Jenže je to právě tenhle areál, který dělá do rozpočtu klubu velkou díru. „Fotbalové podmínky jsou tu nádherné, ale také jsou s tím spojené daleko vyšší náklady nájmy a energie. Za ty platíme padesát či šedesát tisíc měsíčně, aniž bychom vůbec vyběhli na trávu," vypočítává Zaťko.

Dohromady klub platí za provoz tří areálů ve své správě 1,2 milionu korun za rok. „Od města dostaneme dotaci sedm set tisíc korun, takže když začínáme sezonu, už jsme půl milionu v mínusu. To je naše startovní čára," vysvětluje náročný život fotbalového funkcionáře Zaťko.

Jak dodal, v současné době hráči i funkcionáři působí v klubu zadarmo.

"Kdo jiný než FC?"

Podle Čiháka je důležité pro FC Chomutov finanční partnery najít. I kvůli samotnému areálu. „Když na to nebude mít FC, nebude na to mít ani nikdo jiný," varuje. „Pokud na tomhle stadionu nebude FC Chomutov, může se tady vysázet mrkev…"

Radek Zaťko to prý ale balit nehodlá. „Dát od toho ruce pryč a říct, že se nám to nepovedlo? To umí každý," kroutí nad tou myšlenkou hlavou.

Áčku pomáhá Gedeon, mladí válí samiNedostatek peněz způsobil i sportovní úpadek klubu FC Chomutov. Odliv hráčů způsobil, že tým sestoupil z ČFL. Nyní hraje divizi a je třetí od konce. V poslední době se snad blýská na lepší časy. Do mužstva přišli Patrik Gedeon a Martin Boček, dobří a zkušení hráči. A hra se zvedla.
Za zmínku také stojí zvyšující se úroveň mládežnického fotbalu, který zastřešuje Junior Chomutov. „Některé naše mládežnické oddíly přesahují úroveň fotbalu v kraji a jsou už zvány na celorepublikové turnaje," říká Marek Wait, předseda Junioru.