Rozšířit volnočasové středisko Domeček i na sídliště, prodloužit otevírací dobu „nízkoprahů“ do pozdního večera nebo podpora pouliční ligy. Tyto a další návrhy plynou z tematického akčního plánu na podporu mladých lidí ohrožených sociálním vyloučením. Bez něj by nebylo možné do budoucna čerpat dotace skrze Agenturu pro sociální začleňování.

Plán analyzuje situaci a navrhuje jak zaujmout mladé od 15 do 26 let tak, aby je to bavilo a bylo možné je směrovat k zaměstnání. Vyplývá z něj, že na sídlištích Březenecká, Kamenná, Zahradní a Písečná žije zhruba 2800 mladých v tomto věku. Problém je, že mnozí odcházejí ze školy předčasně, mají nedostatečné pracovní návyky a chybí jim pozitivní vzory ve vlastní rodině, která bývá chudá a nefunkční.

Jaroslav Komínek (KSČM) a Darina Kováčová (ANO).
Cesta do Vietnamu za 400 tisíc: Zúčastnili se i politici z Chomutovska

Místním vadí, že se party bezcílně scházejí před domy. „Podle oslovených aktérů z řad institucí se neorganizovaná mládež ze sídliště nudí, fláká a zevluje. Neustále hledá připojení k internetu. Mladí sedí na zastávkách a čekají, až kolem projede trolejbus s připojením zdarma, aby mohli odeslat nebo přijmout datový soubor,“ uvedla v analytické části Agentura pro sociální začleňování, která materiál zpracovala spolu s chomutovskými odborníky. Za připojením zdarma se mladí stahují i do obchodního centra Chomutovka, odkud je vyhání ostraha.

"Nudí se a zevlují"

„Scházejí se na lavičkách, kde mnohdy tráví celé odpoledne, v zimě ve vchodech domů, pouštějí si hudbu, kouří cigarety, marihuanu, pijí alkohol,“ tlumočila agentura.

Materiál přinesl i seznam toho, co by mladé bavilo. Přáli by si herny, kde bude fotbálek a playstation, naučit se stříhat videa, jump arénu, veřejně přístupná hřiště na tenis, házenou, basket, nohejbal, dále posilovnu či lekce parkouru. Zájem mají i o víkendové brigády, aby si mohli přivydělat.

Ilustrační foto
Kam pro maso ze srnce nebo divočáka? Zvěřinu prodávají Vojenské lesy

Plán navrhuje řadu nápadů, mezi kterými je rozšíření pobočky Domečku na sídliště nebo pořízení „kontejneru“, kde by bylo zázemí s internetovým připojením, aby mohli terénní pracovníci mladým pomoci se sepisováním životopisů do zaměstnání. Původně v něm byla obsažená i wi-fi zdarma, více laviček a nízkoprahový autobus, což je v podstatě klub na kolech. Byly ale vyškrtnuty, protože je někteří ze zastupitelů nechtěli podpořit už na předchozím zasedání.

S naprostým přijetím se plán nesetkal ani tentokrát. „Z ankety, kterou jste dělali mezi mládeží, vznikly věci jako hrát ve filmu, stříhání videí, herní aréna a podobně. Mají dostudováno, ale že by tohle byly aktivity, které jim pomohou k uplatnění na trhu práce… Nevím, jestli to povede k tomu, že z nich budou režiséři a střihači,“ namítla Valentína Klimešová (ANO). „Chápu, že bychom je měli zachraňovat, ale také by měli něco dělat sami,“ dodala.

Některé nápady se nelíbily

Podobný postoj zastává i několik dalších zastupitelů. „Materiál je o tom: město, vy musíte, vy připravíte. Ale chybí mi tam, že v osmnácti by měli mít zodpovědnost nejméně k sobě samému,“ zmínil Jan Mareš z ČSSD.

Další stáli na opačné straně včetně náměstka primátora pro sociální oblast Milana Märce (Nový sever). „Plán míří na velmi rizikovou cílovou skupinu a jsem přesvědčen, že může mít úspěch,“ zdůraznil. Při hlasování plán podpořila většina zastupitelů.

Chomutov začal spolupracovat s vládní Agenturou pro sociální začleňování před čtyřmi lety. Jedním z hlavních důvodů bylo zlepšení situace na sídlištích, kde dochází v bytech některých vlastníků k větší koncentraci sociálně vyloučených.

Termíny na letní tábory v zooparku už jsou vypsané. Děti poznají a prožijí na letních táborech v zooparku spoustu nového.
Hledáte pro děti náplň na prázdniny? Zoopark spustil přihlášky na tábory