Kadaňská firma RRK se ohradila proti tvrzení, že koupila podezřele výhodně pozemky v elektrárnách Prunéřov a Tušimice. Zprávu přinesla média včetně našeho Deníku.

Šlo o to, že společnost RRK získala pozemky za neobvykle nízkou cenu – třeba za metr čtvereční zaplatila deset korun. Podle týdeníku Respekt, který o prodeji informoval, stojí za RRK pražský právník Roman Lamka, který má vazby na významné politiky. Koupě levných pozemků tak vyvolala spekulace, zda nejsou podhodnoceny naschvál.

Proti tomu se ozval ČEZ, který tvrdí, že o plochy uvnitř elektrárenských areálů téměř nikdo nemá zájem a proto je prodává za nízké ceny. Také odmítl, že by pozemky někdy potřeboval a zpětně vykupoval za vyšší ceny.

Nyní se vyjádřila i firma RRK, kterou se novinářům dříve nepodařilo kontaktovat. „Pan Lamka nám nijak nepomáhal, za nás nejednal ani nás nezastupoval. Poskytuje nám právní služby v jiných činnostech,“ píší v reakci jednatelé společnosti Václav Klinkáček a Jiří Ráža.

Jak uvádějí, při přípravě nabídky do výběrového řízení jim experti radili nasadit dokonce ještě nižší cenu, než za jakou pozemky nakonec získali. „Je proto pro nás absurdní, když nyní „experti“ tvrdí něco jiného,“ dodávají jednatelé.

Dodávají, že vše je mediální útok, za kterým stojí jejich obchodní partner, se kterým se nepohodli. Pozemky koupili ve veřejné soutěži a hodí se jim pro jejich podnikání, tedy proto, že chtěli být „ve svém“, píší dále jednatelé v prohlášení.

Dodávají, že jejich bývalý obchodní partner pouze využil média k tomu, aby očernil jejich seriózní podnikání.