Mohl to být nejvýnosnější uzel na kapesníku. Ovšem v chomutovském Parkeru si ho nikdo neudělal.

Firma, která vyrábí součástky do automobilů, přišla vlastní chybou o tři sta padesát tisíc korun.

Parker měl dohodu s městem – pokud zaměstná a udrží aspoň sto padesát pracovních míst, dostane slevu na pozemky, na kterých podnik stojí. Podmínky splnil, ale o stovky tisíc korun si zapomněl říci.

Tedy žádost poslal, ale s křížkem po funusu. Podle smlouvy mohl Parker žádat o peníze od ledna 2005 do ledna 2009. Na město se ale obrátil skoro o celý rok později, loni v prosinci.

Zastupitelé ale požadavek zamítli, přestože firma nabízela finanční dar městu padesát tisíc. „Firma Parker Hannifin si zažádala až po uplynutí smluvní lhůty, a to ještě poté, co ji úředníci města oznámili, že bude zrušen účet, kde jsou finanční prostředky blokovány,“ uvedl mluvčí chomutovského magistrátu Tomáš Branda. Sta tisíce tak zůstanou v chomutovském rozpočtu.

Zhoršení vztahů s investorem se město neobává. „Neposkytnutí slevy určitě vztahy neohrozí, protože město firmě poskytlo v minulosti slevy ve výši 15, 3 milionu korun za splnění závazku zaměstnanosti,“ dodal Branda.

To potvrzuje i šéf chomutovského Parkeru Miroslav Trybuček. „Rozhodnutí města plně respektujeme. Je skutečností, že moji předchůdci nepožádali o vrácení části kupní ceny ve stanovením termínu,“ říká s tím, že firma nechce nic měnit na dobrých vztazích s Chomutovem, který ji významně podpořil v podnikatelských začátcích.

„Samozřejmě, že nás mrzí to, že jsme vratku části kupní ceny nezískali zpět, ale Parker Hannifin Industrial má zájem o dlouhodobé korektní vztahy, které si s městem buduje po celou dobu své přítomnosti v Chomutově,“ dodal Trybuček.