Větrníky se točí, slunce se opírá do panelů a biomasa vesele hnije. Elektřinu vyráběnou z obnovitelných zdrojů spotřebují firmy a domácnosti.

Přeborníkem v sázce na „zelenou“ elektřinu je společnost Pittsburgh Corning CR, která působí v klášterecké průmyslové zóně Verne. Výrobní pobočka amerického holdingu odebírá od ČEZ nejvíce elektřiny z obnovitelných zdrojů. „Naše výroba je sice energeticky náročná, ale na druhou stranu vytváříme ekologický produkt z přírodních písků. Proto vzešel z našeho centra v USA podnět, aby všechny naše závody odebíraly i ekologickou energii,“ říká Jiří Pecák, podnikový ředitel a prokurista firmy.

Pecák také považuje sázku na ekologii za dobrý marketingový tah. Firma totiž vyrábí izolace pro stavby, izolační panely dělá z pěnového skla, materiálu, který je plně recyklovatelný.

Klášterecký závod spotřebuje elektřiny velmi mnoho. „K výrobě měsíčně potřebuje 1,35 milionu kWh elektrické energie,“ informuje mluvčí severočeského ČEZ Ota Schnepp. Pro představu – za měsíc závod v Klášterci spálí takové množství, kolik by stačilo zhruba pěti stem domácností na celý rok.

Český Pittsburgh Corning vsadil na „zelenou“ energii od letošního ledna. S trochou představivosti je možné říci, že větrníky, co se točí v Krušných horách, vyrábí izolační panely. Ale konkrétně se to říct nedá, protože, ať už je elektřina ze sluneční elektrárny nebo z Prunéřova, v drátech teče pořád stejná.

Hlavní, na čem se odběr z alternativních zdrojů projeví, je účet. Každý, kdo dobrovolně a záměrně odebírá „zelenou“ elektřinu, totiž za jednu kilowatt hodinu zaplatí desetník navíc. Peníze navíc jdou do další podpory obnovitelných zdrojů. Například klášterecká společnost tak zaplatí asi o milion a půl korun za rok více, než kdyby brala „normální“ elektřinu jako ostatní.

ČEZ v rámci projektu Zelená energie nabízí stejný krok všem ostatním zájemcům. Podle mluvčího Oty Schneppa průměrná domácnost v takovém případě zaplatí za rok o zhruba dvě až tři stovky korun více.

Jak poznat, že není z Temelína?

Jak zaručíte, že dodaná energie zákazníkovi je právě z vodní elektrárny nebo z jiného obnovitelného zdroje?
Charakter elektřiny je takový, že se ze všech zdrojů v rozvodné sítí mísí. Technicky není reálné oddělit elektřinu z jednotlivých zdrojů. Tento problém řešíme obchodním způsobem, stejně jako všude ve světě, kde je odběr zelené energie běžný. Pravidelně sledujeme a vyhodnocujeme množství nakoupené energie z obnovitelných zdrojů a garantujeme zákazníkům, že prodej zelené elektřiny nepřekročí toto množství v každém sledovaném období.
Je dodávka výkonově omezena (výkonem elektráren)?
Nabídka Zelené energie je limitována množstvím nakoupené elektřiny z obnovitelných zdrojů. Množství Zelené energie pravidelně sledujeme a nesmíme prodat více Zelené energie, než je nakoupené množství v daném období. Zdroj: ČEZ a.s.