Krajští radní podle očekávání doporučili zastupitelům Ústeckého kraje schválit okamžitou finanční pomoc Vejprtům ve výši 1 milion korun z Fondu pro mimořádné události. Peníze mají Vejprtští podle vlastního rozhodnutí použít na likvidaci následků požáru v Domově pro osoby se zdravotním postižením Kavkaz.

„Naprosto bez problémů doporučila rada zastupitelstvu to, o čem jsme informovali už paní starostku, když jsme ve Vejprtech byli v neděli,“ potvrdil hejtman Oldřich Bubeníček. „Nepředpokládám, že by s tím měl být na zastupitelstvu nějaký problém,“ dodal hejtman.

Nabízí i psychosociální podporu

Kraj klientům domova i jeho personálu nabízí i psychosociální podporu. Na vejprtský městský úřad dostali telefonní kontakty na odborníky, kterým potřební můžou zavolat, bude-li potřeba. Přeživší muži z nyní neobyvatelného Kavkazu přebývají v jiných zařízeních vejprtských sociálních služeb. Nadále ale platí nabídka Ústeckého kraje na jejich okamžité umístění do jeho zařízení, pokud o to budou stát. „Jedná se celkově o kapacitu 48 míst. Primárně v zařízeních, která poskytují ty samé sociální služby,“ upřesnil mluvčí hejtmanství Martin Volf. Několik míst nabídl i Karlovarský kraj.

Ve čtvrtek v poledne navíc předali zástupci zaměstnanců krajského úřadu vlastní sbírku 70 tisíc řediteli vejprtské Městské správy sociálních služeb Viktorovi Koláčkovi. „Je to hezké gesto lidské solidarity. Vzniklo to naprosto spontánně na zaměstnanecké rovině,“ komentoval Bubeníček. Nejde o jedinou spontánní sbírku v kraji. Desítky tisíc už vybrali při oslavě příchodu nového roku myši ve středu v chomutovském divadle místní Vietnamci. Další veřejnou sbírku a dražbu dětských obrázků uspořádají v Jirkově 15. února. Na transparentním účtu Komerční banky 123-1184550297/0100 na pomoc Vejprtům bylo ve čtvrtek už kolem 190 tisíc korun.

Mimořádná dotace od státu

Mimořádnou dotaci v objemu 5 milionů korun vyplatí do týdne vejprtskému zařízení také Ministerstvo práce a sociálních věcí. Částku přitom Vejprtští můžou využít okamžitě na personální náklady a drobné opravy. Přeživší mohli také požádat Úřad práce o dávku mimořádné okamžité pomoci k nákupu oblečení, obuvi, hygienických potřeb atd. až do výše 51 150 korun. „V současné době je sepsáno a podepsáno celkem 14 žádostí,“ uvedla Kateřina Brodská z tiskového oddělení rezortu. Prostředky v celkové výši 140 tisíc už odeslal Úřad práce v průběhu středy.