Rysí sameček Muspi a jeho sestry Ratu, Lara a Nya získali svá jména v anketě zooparku, do níž se mohl zapojit každý. Vítězné návrhy pak vybrala komise v čele s ředitelkou zooparku Ivetou Rabasovou

Manželé Jakubiskovi mají ke zvířatům vřelý vztah. „Zvířata nás obklopují odmalička. I nyní žijeme v domě, máme velkou zahradu. Takže jak děti rostly, měli jsme vždy psy, kočky, ale také zajíce v ohradě. Každé dítě by podle mě mělo vyrůstat se zvířaty. Naučí ho to odpovědnosti, získá citovou vazbu. To vše pak může zúročit ve vztahu k jiným lidem,“ vysvětlila Horváthová.

O kmotrovství malých rysů se umělci přihlásili sami. „Moji kolegové v kanceláři si přečetli o narození rysů a hecovali nás, ať se ujmeme kmotrovství těch krásných šelem. Je to naše premiéra,“ vysvětlila Deana.

Kromě domácích mazlíčků oba filmaři získali řadu zkušeností se zvířaty i před kamerou. Vedle koní, vlků, tygrů, či opic, jež nebylo vždy jednoduché přimět k požadovanému hereckému výkonu, režisér pracoval i s mnohem méně vypočítatelnými živočichy. „Nejhorší jsou včely. Vůbec neposlouchají,“ připomněl Jakubisko natáčení slavného filmu Tisícročná včela.

Do Deany se během natáčení filmu Nejasná zpráva o konci světa zamiloval šimpanz. „Natáčení trvalo šest měsíců. Velmi si na mě zvykl. Schválně zlobil, aby se pak mohl se mnou usmiřovat a objímat,“ zavzpomínala Deana.

V současné době už umělecký pár žije přípravou nového filmu. Původní název Slovanská epopej se změnil na Zapomenutý epos. V koprodukci čtyř států by se měl začít natáčet v příštím roce. „Zjistili jsme, že téměř žádný Čech či Slovák neví, co to Slovanská epopej skutečně je. Natož Američané. Tak jsme název změnili. Na obsazení rolí teprve dojde,“ upřesnil režisér.

Slavnostního přivítání se dočkala i samička pandy červené Himalája., kterou zoopark nedávno získal. Rychle se spřátelila s místním samcem, ošetřovatelé tak doufají v brzký přírůstek.

Svět si připomíná Den zvířat každoročně 4. října u příležitosti narození patrona zvířat, svatého Františka z Assisi. Zoopark připravil pro návštěvníky bohatý program. Zejména děti si užily pohádek, písniček, workshopů či kouzelnických vystoupení. Sokolník předvedl své umění na statku domácích zvířat, kde si každý mohl vyzkoušet i dvou zručnost při výrobě krušnohorských hraček.