Když filmaři hledali místa, kde by natočili krimisérii pro Českou televizi, jejich volba padla i na bývalé chomutovské lázně. Přesunou se tam v některém z příštích týdnů. Šestidílný seriál o špatných lidech s dobrými rodinami a drogové kriminalitě vzniká na základě skutečných událostí a ve spolupráci s Národní protidrogovou centrálou.

Režisér Viktor TaušZdroj: Deník/Klára Cvrčková

„Minisérie Zrádci je doposud nejnáročnějším počinem mé dosavadní tvorby pro Českou televizi,“ uvedl režisér Viktor Tauš, tvůrce divácky úspěšných televizních krimisérií Vodník, Modré stíny a také divadelní hry Amerikánka. Jeho autorský tým se tentokrát rozrostl také o režiséra Matěje Chlupáčka. Ten režíruje třetí a čtvrtou epizodu a na minisérii se aktivně podílí i jako koproducent.

„Tak jako naše předchozí minisérie, i Zrádci vypráví specifickým vizuálním jazykem. Z toho vyplývají velmi specifické nároky na hledání lokací. V Chomutově natáčíme nejen v architekturou ohromujících městských lázních, ale také na několika dalších lokacích v okolí města, které nám umožňují stvořit přesně formulovaný svět příběhu,“ dodal Tauš.

Tak to vypadá ve starých lázních: 

Hlavní postavu mladého dealera hraje Cyril Dobrý, syn herce Karla Dobrého. Jím ztvárněný David nechtěl být informátorem „protidrogovky“, ale neměl na vybranou. Nikdy neměl podlehnout nátlaku policisty Jana Blažka v podání Václava Neužila ani neměl prozradit, co ví o česko-vietnamském obchodě s pervitinem. A docela určitě neměl nikdy zradit svého nejlepšího kamaráda Reného (Sláva Pecháček).

Ale stalo se a Davidovi jde po krku mafie i policie. Chce přežít, ale spoléhat může jen sám na sebe a na nezkušenou analytičku Petru Vávrovou, kterou hraje Lenka Krobotová.

Víra. Jedno ze čtyř kampaňových videí filmaři natočili v bývalých chomutovských lázních.
Do chomutovských lázní se vrátili filmaři. Natočili video k výročí republiky

Podle autora série a scénáristy Miro Šifry je fungování organizovaného zločinu v Evropě definované dvěma novými silnými hráči. „Jedním z nich je vietnamská mafie usazená ve střední Evropě, speciálně pak v České republice. Druhým novým a silným hráčem je internet – speciálně dark web,“ nastínil. „Koupit pervitin přes web je dnes jen o trochu komplikovanější než koupit přes internet ledničku. A drogy vám domů přiveze váš pošťák, stejně jako kteroukoliv jinou zásilku,“ upozornil s tím, že seriál vznikl na základě skutečných událostí a ve spolupráci s „protidrogovkou“.

Štáb bude natáčet nejen v Chomutově, ale také na zajímavých místech v Liberci, Praze a v dalších městech Česka a také v Polsku a Německu.

Bývalé městské lázně v Chomutově
Chomutov vyzve architekty, aby navrhli, co s lázněmi

Producentem minisérie je Viktor Tauš a jeho společnost Heaven's Gate. Iniciátorem projektu a nejsilnějším koproducentem je Česká televize. Šestidílnou sérii má uvést v lednu.

Chomutovské lázně jsou zavřené od roku 2012, kdy vzniklo moderní aquacentrum na Zadních Vinohradech. O tom, jestli mají být zbourané, nebo využité a jak, se dlouho vedou diskuze. Jisté je, že plavci se tam už nevrátí. V současnosti je využívají hlavně filmaři. Během podzimu chce magistrát představit studii využití objektu, kdy se ke konkrétním návrhům vyjádří nejen zastupitelé, ale i veřejnost.

Bývalé městské lázně v Chomutově
Obnovit, neobnovit. Zbourat, nezbourat. Co dál s městskými lázněmi?