„Byla to velká akce. Štáb s produkcí pobyl čtyři dny a celkem se tady pohybovalo kolem dvou set lidí,“ nastínil Vladimír Sako, generální ředitel hutní skupiny Z-Group, k níž válcovny patří.

Pro film byly zabírané především cihlové budovy z konce 19. století s halou pro opravu jeřábů, které už nejsou využívané. Filmařům posloužily jako dětský chudinský tábor. Dříve ale očistili okapy od rostoucí trávy, uklidili prostranství, dočasně odstranili lampu veřejného osvětlení a zakryli potrubí táhnoucí se v úrovni střech.

Zdroj: Youtube

One Life - Trailer  Zdroj: YouTube.com/Movie Trailers Source

Tyto válcovenské budovy jsou opakovaně vidět i v traileru. „Poznal jsem je, ale člověka neznalého věci by v životě nenapadlo, že jde o záběry natáčené v Chomutově,“ zmínil obchodní ředitel Tomáš Valenta, který se s filmovým štábem dostával do nejužšího kontaktu. „Budovy byly doplněné dekoracemi a před nimi byla krásná historická auta. Chodil jsem je obdivovat,“ dodal.

Jen o kus dále byl catering pro filmové herce a další členy štábu. Rozkládal se na prostranství před bývalou budovou strojírenství, kde je také původní vstup do Válcoven trub. „Při natáčení se hned vedle proháněli koně,“ poznamenal s úsměvem Valenta.

Herci stojí v centru Výsluní naproti kostelu sv. Václava.
Náckové, zlato a krev. Netflix uvede válečný film, který se natáčel ve Výsluní

Film pojednává o Nicholasi Wintonovi, kterému se během druhé světové války podařilo zachránit několik stovek židovských dětí před smrtí tím, že je dostal do Anglie. Jedná se tedy o příběh neuvěřitelné lidskosti a odvahy, jenž nesmí upadnout v zapomnění.

Hlavní roli ztvárnil slavný herec Anthony Hopkins a jeho mladší já Johnny Flynn. Právě ten se také objevil v Chomutově. Wintonovu matku, která synovi se záchrannou akcí pomáhala, si zahrála hvězdná Helen Carter Bonham.

Britské životopisné drama natočil režisér James Hawes, který se dosud úspěšně realizoval hlavně v televizní tvorbě. Režíroval například epizodu ze známé série Černé zrcadlo a výpravný seriál Penny Dreadful.

Chris Hemsworth v akčním snímku Extraction.
Je tu hrozná zima, pozdravil z Vejprt hvězdný Chris Hemsworth

Vlaky se stovkami zachráněných židovských dětí odjížděly z hlavního nádraží v Praze, kde tento skutek dodnes připomíná bronzová socha a Památník rozloučení. Proto natáčení probíhalo také v těchto místech. V České republice se nacházely i další lokace. Jednou z nich byly právě chomutovské Válcovny trub.

„Výběr lokací zajišťovala agentura. Potom tu byl ale režisér dvakrát osobně a procházel si bývalou halu s opravnou jeřábů, uličku, všechny rohy a dveře a rozhodl se pro toto místo,“ poznamenal obchodní ředitel. Sám měl možnost nahlédnout i do technického zázemí štábu.

Zážitek z natáčení si odnesli i někteří další Chomutované díky tomu, že mohli účinkovat v komparsu. „Příležitost dostali zdejší Romové. Sice si filmaři nechali dopravit dva autobusy lidí z Prahy, potřebovali ale doplnit nějaké děti,“ nastínil generální ředitel Sako. „Díky tomu začaly chodit zástupy maminek s malými dětmi,“ doplnil s úsměvem.

Mohlo by vás zajímat: Když točím drama, rizika nevnímám, říká autor filmu o chomutovském hokeji

Zdroj: Ladislav Bittner