Jeho hrdinství připomíná britský životopisný film, v němž hlavní roli ztvárnil sir Anthony Hopkins a jeho mladší verzi Johnny Flynn. Film vznikal na řadě míst včetně České republiky. Vlaky se stovkami zachráněných dětí odjížděly z hlavního nádraží v Praze, což dodnes připomíná bronzová socha. Proto natáčení probíhalo i v těchto místech.

Málokdo však ví, že se točilo také v Chomutově, a to v areálu Válcoven trub. „Byla to velká akce. Štáb s produkcí pobyl čtyři dny a celkem se tady pohybovalo kolem dvou set lidí,“ nastínil Vladimír Sako, generální ředitel hutní skupiny Z-Group, k níž válcovny patří.

Zdroj: Youtube

One Life - Trailer  Zdroj: YouTube.com/Movie Trailers Source

Pro film byly zabírané především cihlové budovy z konce 19. století s halou pro opravu jeřábů, které už nejsou využívané. Filmařům posloužily jako dětský chudinský tábor. Dříve ale očistili okapy od rostoucí trávy, uklidili prostranství, dočasně odstranili lampu veřejného osvětlení a zakryli potrubí táhnoucí se v úrovni střech.

Jen o kus dále byl catering pro filmové herce a další členy štábu. Rozkládal se na prostranství před bývalou budovou strojírenství, kde je také původní vstup do Válcoven trub. „Při natáčení se hned vedle proháněli koně,“ poznamenal s úsměvem obchodní ředitel Tomáš Valenta, který se s filmovým štábem dostával do nejužšího kontaktu

Část areálu Válcoven trub, kde se natáčelo.
Anthony Hopkins jako Nicholas Winton: Film točili ve Válcovnách trub v Chomutově

Film Jeden život už mohli vidět diváci kina Svět v Chomutově, promítne ho ještě 11. a 21. února. Jirkovské kino ho v únoru promítne čtyřikrát a kadaňská Hvězda jednou v závěru měsíce.

Mohlo by vás zajímat: Aquasvět v Chomutově jako černá díra na peníze. Po fasádě bude na řadě střecha

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová