Film, který měl premiéru na konci května, reprezentoval po šestnácti letech tuzemskou tvorbu úspěšně na festivalu v Cannes. „Do místního kina se film nedostal, lidé z Chomutova a okolí tak mají jedinečnou šanci jej spatřit. David snímek promítne téměř pod okny svého bytu, bydlí totiž nedaleko klubu,“ řekl Chomutovskému deníku Miroslav Koranda z chomutovské tvůrčí skupiny PRO Social, která natáčí filmy se sociální tematikou.

Jednatelka chomutovské společnosti Kultura a sport Věra Flašková vysvětlila, proč film Cesta ven kino Svět zatím nemá v nabídce. „Nekomerční filmy se nesetkávají s velkým ohlasem u diváků. Po příznivém přijetí snímku na festivalu v Cannes ale zvažujeme jeho uvedení v rámci festivalových nebo klubových projekcí,“ uvedla. Dnešní chomutovská premiéra filmu tak nemusí být zároveň derniérou v místě bydliště hlavního protagonisty.

Film Cesta ven vypráví příběh lidí ze sociálně slabé skupiny obyvatel. „Takové filmy patří spíše na okraj zájmu běžné komerční kinematografie. Přesto často právě příběhy těchto lidí ukazují zásadní divergence v naší společnosti a vypovídají v lecčems daleko přesvědčivěji o jejích skutečných problémech, než fabulovaná filmová vyprávění, která realitu kolem nás spíše jen napodobují. Akcent romské otázky patří, stejně jako toto etnikum našich spoluobčanů, k vyloženě vyloučeným tématům,“ řekla o filmu Kateřina Ondřejková z České televize, která je jedním z koproducentů snímku.

Ištokovou filmovou partnerkou Žanetou je Klaudia Dudová, která režiséru Václavovi padla do oka na romské zábavě. Herecké ambice původně neměla. Pracovala jako pokladní v obchodě se smíšeným zbožím. Momentálně je na mateřské dovolené s prvorozenou dcerou.

Další role ztvárnili Mária Ferencová- Zajacová či Milan Cifra. Na filmovém plátně se poprvé objevil v titulní roli dramatu Marian o chlapci z dětského výchovného ústavu.

Rozhovor s Davidem Ištokem, jenž ztvárnil hlavní roli ve filmu ZDE.

O filmu Petra Václava Cesta ven
Cesta ven je příběhem mladé romské ženy, která bojuje o obyčejně šťastný život. Naráží však na předsudky většinové společnosti a na mnohé další překážky, které jí zabraňují obstát v dnešním světě, v němž díky globalizaci a finanční krizi zmizela zejména pro Romy jak vyhlídka na práci, tak na důstojné bydlení. Hrdinka filmu bojuje s materiálními problémy, s pocitem opovržení, ale také s vlastní determinací. Kde hledat pomoc? Úřady nastavily ve jménu úspor pravidla vylučování ze systému sociálních podpor. Romská soudržnost také naší hrdince nepomůže, jelikož přestala existovat: všichni tonou v dluzích, vydáni na pospas lichvářům a exekutorům. Každý hledá cestu jak přežije on sám. Ani rodina naší hrdince nemůže pomoci: otec nemá již deset let práci, finanční potíže jej přivedly do ghetta a matka zemřela již dávno.Myšlenka na film se poprvé objevila počátkem ledna 2012 a samotné natáčení se uskutečnilo v únoru a březnu 2013. Petr Václav našel předobraz příběhu Žanety a Davida na návštěvě u svých přátel. A pak jej doplňoval o životní reálie dalších lidí, se kterými se potkával.