Město se pokusilo koupit byty v paneláku, který zdecimoval spekulant se sociálním bydlením. Dopadlo to ale fiaskem. V elektronické dražbě nezískalo v paneláku v Borové ulici ani jediný byt. Podle mínění některých obyvatel se dostatečně nesnažilo.

Pracovnice, která se za město aukce účastnila, měla předem schválenou částku, a tu nesměla překročit. Ta nakonec nestačila na koupi žádného z bytů. „Nejvyšší podání bylo 363 tisíc korun,“ řekl mluvčí magistrátu Tomáš Branda.

Všechny vchodové dveře nesou známky páčení
Štěnice, rámus a prostřelená okna. Za tohle můžou kšeftaři s byty!

Řada obyvatel domu se cítí zrazená. „Primátor nás velice zklamal, protože slíbil, že byty koupí, když budou finančně dostupné. Nejvyšší nabídka 363 tisíc se mi nezdá být tak velká. Měli to jednoznačně koupit, abychom se dostali z marasmu,“ je přesvědčený Miroslav V., který v domě žije od roku 1981. „Myslím, že nás město odepsalo. Obětovalo nás!“ zlobí se.

„Já říkala, že to tak skončí. Politici řekli, že se vynasnaží, ale nakonec odsouhlasili peníze, se kterými byla koupě nemožná. Ale jak se říká, slibem neurazíte, že?“ uvedla se známkou rezignace další obyvatelka domu.

Na pokraji bankrotu

Chomutov šel do aukce, aby pomohl vyřešit situaci starousedlíkům v domě, který se kvůli obchodu s chudobou ocitl na pokraji bankrotu. Značnou část bytů tam vlastnil a příjemcům dávek draze pronajímal Josef Král. Ten však neodváděl peníze do fondu oprav, takže je společenství vlastníků zadlužené. I jeho byty nakonec propadly v exekuci. Kromě toho trpí původní obyvatelé životním stylem často se střídajících nájemníků: hlukem, špínou a hmyzem. „Proti štěnicím jsme stříkali pětkrát za dva roky. Byla jsem od nich poštípaná tak, že jsem skončila na pohotovosti,“ posteskla si Alena Z., která v domě žije 37 let.

„Naflákali nám sem tyhle lidi a zničili nám tím životy,“ zuří Miroslav V., který už zažil i to, že platil elektřinu za souseda. Ač si pamatuje prvních 30 let bydlení na této adrese jako pohodová léta a do bytu investoval, pomalu si připouští, že řešením bude odstěhovat se. Stejně jako mnozí další.

Ilustrační foto
Dražby na obzoru: Chomutov číhá, aby mohl vykoupit 15 bytů v Borové

Vedení města věří, že se i přes neúspěch dražby situace v domě zklidní. „Je důležité, že končí podvodné jednání předchozího majitele,“ zhodnotil náměstek primátora Jan Mareš. „S novými vlastníky nyní může SJV i město jednat. Bude možné využít i některých opatření, například zasílání prostředků od úřadu práce přímo do fondu společenství vlastníků,“ dodal.

To však obyvatele domu neuklidňuje. „Nějaký člověk z Plzně si tu koupil pět bytů. No bydlet v nich určitě nebude,“ předeslala Alena Z.

Na vedlejší adrese měl byt po Královi údajně koupit nový vlastník, který už se snaží řádně platící nájemnici dostat pryč. „Koupil to nějaký Ukrajinec. Už paní řekl, ať se sbalí a jde, protože nestojí o nějakých tři a půl tisíce. Od dávkařů má díky státu víc. On bude vědět, jak se jí zbavit,“ zmínil pan Miroslav.