Chomutovské K-centrum hlásí snižující se počet svých klientů. Pracovníci centra evidují celkový úbytek drogově závislých, sami ale neznají příčinu klesajících čísel.

Buď bručí nebo se odstěhovali

„Během uplynulého roku jsme zaznamenali značný pokles našich klientů oproti minulosti. Řečí čísel, naše centrum eviduje za rok 2012 snížení o devětasedmdesát uživatelů drog. Číslo je to zcela určitě do budoucna povzbudivé," říká vedoucí centra Filip Ráža. Většího vysvětlení, proč tomu tak je, jsme se ale nedočkali. „U většiny sami nevíme, co je příčinou takového úbytku. Zpravidla se můžeme pouze domnívat. Mohli nastoupit nějaký výkon trestu, mohli začít abstinovat, to bychom se ale spíš dozvěděli a nebo se jen odstěhovali. Prostě najednou přestali chodit," dodává Ráža.

Jdou tam, kam jde „vařič"

Naprosto opačnou zkušenost mají v Kadani. „Poslední dobou se nám tady objevují nové případy. Oni toho zpravidla o sobě moc neřeknou, jsme kolikrát rádi, když z nich vytáhneme odkud alespoň jsou," svěřuje Lucie Halouzková z tamního „káčka" a pokračuje, „dost lidí nám sem teď migruje právě z Chomutova. Tam totiž v loňském roce měli nějaké zavřené varny a jestli se zbylí vařiči stěhují ze strachu jinam, závislí táhnou za nimi. Asi doufají, že na ně v menších městech nebude tolik vidět."

Policie vs vařiči 5:0

Vysvětlení z Kadaně má svoji logiku a nabízí odpověď na otázku, kam se z Chomutova drogaři poděli. Policisté totiž během loňského roku úspěšně odhalili a zlikvidovali v Chomutově tři a v Jirkově dvě varny. Sami jsou ale k faktu, že by se u nás nějakým způsobem počet feťáků snižoval, mírně skeptičtí,. „O nějakém znatelném odlivu drogově závislých se asi moc hovořit nedá. Vařiči opouští od výroby drog v bytech a panelácích. Tam na ně mnohdy upozornili všímaví sousedé. Stěhují se ale do různých opuštěných prostor, například bývalých fabrik, do garáží," vysvětluje policejní mluvčí Marie Pivková. A stejně je to podle ní i se samotnými feťáky. „Když není v paneláku dodavatel, neobjeví se tam ani uživatel. I v tomto případě se stahují více do opuštěných míst, vybydlených budov a lesíků," konstatuje mluvčí.