Multižánrový festival Otevřeno, který už má na chomutovské kulturní scéně pevné místo, letos proběhne podesáté. Během předchozích let, kdy organizátoři hledali jeho optimální tvář, se podoba festivalu ustálila a nabízí návštěvníkům osvědčenou směs zajímavé divadelní a hudební tvorby, která vybočuje ze středního proudu. Nebude tomu jinak ani letos. Stage před divadlem, Kulisárna, kostel sv. Kateřiny, Hřebíkárna. To jsou místa, na nichž se představí řada výrazných osobností a souborů.

Z divadelních souborů to bude například ústecké Činoherní studio s nadčasovou Orwellovou Farmou zvířat, Černí šviháci se svým svérázným humorem nebo herečka Anna Polívková. Také hudební část festivalu nabídne několik lahůdek. Například seskupení kolem britského muzikanta působícího v Praze Phila Shoenfelta, stále populárnější kapelu Charlie Straight či čerstvé držitele Anděla v kategorii Objev roku Zrní .

Otevřeno si můžete vychutnat již od čtvrtka 6. do neděle 9. června. Podrobný program vám Chomutovský deník přinese v průběhu příštího týdne.

ROZHOVOR S VĚROU FLAŠKOVOU JEDNATELKOU KULTURY A SPORT CHOMUTOV

„Nikdy nezapomenu na první ročník festivalu Otevřeno"

Věra FlaškováOtevřeno letos oslaví 10. výročí. Mohou se Chomutované těšit na něco výjimečného?
Jako vždy se jim pokusíme nabídnout množství kvalitní hudební produkce a výjimečných divadelních představení. Navíc jsme ve foyer divadla připravili malou retrospektivní výstavu fotografií a propagačních materiálů, které se obsahově vztahují k předchozím ročníkům Otevřena.

Jak vzpomínáte na zrod Otevřena vy?
Již dříve se pochopitelně v Chomutově konaly pokusy o etablování zajímavých festivalů, zpravidla pouze hudebních, které však po čase skončily. Moje představa byla poněkud odlišná. Chtěli jsme vyjít vstříc poptávce náročnějšího publika a prezentovat zde tvorbu stojící mimo většinový mainstream. Významnou ambicí byl i vstup do veřejného prostoru s uměleckými představeními a tím jejich zprostředkování širšímu publiku. Oslovila jsem poté některé zástupce zejména mladší generace místních organizátorů kulturních aktivit a povedlo se mi je ke spojení sil na realizaci festivalu přesvědčit. S Kubou Elexou, který pomáhal s hudební dramaturgií Otevřena, a Davidem Ďulíkem s rozsáhlými kontakty mezi zástupci nezávislé divadelní tvorby, se mi od počátku spolupracovalo výborně a veškeré přípravy tak probíhaly bez větších potíží. Za zmínku snad stojí i skutečnost, že zatímco dramaturgický tým doznal během let řady změn, vizuální tvář festivalu určuje po celou dobu tvorba Davida Jasného.

Dokážete říct, který ročník byl ten nej?
Ráda samozřejmě vzpomínám na ten úplně první. Přestože nám ne zcela přálo počasí, ohlasy veřejnosti mě utvrdily v tom, že v Chomutově poptávka po nekomerční tvorbě zvláště mezi mladou generací existuje a podobná akce si své místo v kulturním kalendáři města najde. Tvrzení, že v regionu žijí pouze konzumenti prvoplánových muzikálových produkcí a televizních talentových soutěží, naštěstí úplně neplatí.

Pojďme k současnosti. Jako vždy je program Otevřena pěkně nabitý? Co by lidé neměli vynechat?
Určitě bych chtěla všechny pozvat již na úvodní vystoupení dětí z naší základní umělecké školy, jejichž tradiční zahajující představení jsou vždy na zcela profesionální úrovni. Z programu by si ale mohl vybrat každý, záleží na vkusu konkrétního návštěvníka. Po roce znovu přivítáme kladenskou skupinu Zrní, která mezitím obdržela Cenu Anděla v kategorii objev roku, a Charlie Straight, nositele stejného ocenění za skladbu roku. Mimořádné kvality jistě potvrdí skupina Už jsme doma, Schodiště či Phil Shoenfelt. Z divadelní nabídky určitě doporučuji Divadlo Dno, které bylo jedním z hostů prvního ročníku či ústecké Činoherní studio.

Při prvním pohledu na program to vypadá, že bude letos festival více hudební. Nejde divadlo trochu stranou?
Myslím, že ne. Podobný dojem ale možná vyvolává nedělní produkce na Hřebíkárně, kam se Otevřeno rozšířilo a kde se vystřídá hned celá řada známých i místních interpretů.

Uspořádat takový festival stojí jistě hodně práce, ale také hodně peněz. Jak se shánějí?
Určitě je znát vliv hospodářské krize, před níž jsme sháněli partnery festivalu mnohem snáz. Financování Otevřena je v každém případě nejobtížnější částí příprav celé akce.

Jak je to vůbec se vstupným? Je vše zadarmo nebo se nějaké vstupné platí?
Vstupné se platí jen do uzavřených prostor, dění na hlavní scéně či na Hřebíkárně mohou návštěvníci festivalu sledovat zdarma. Maximální výše vstupného je v spíše symbolická- čtyřicet korun. I tomu, kdo by zhlédl všechny placené produkce, budou stačit na vstupenky maximálně dvě stokoruny.