Letní festival Klášterecké hudební prameny se již zanedlouho opět rozezní v prostorách krásného zámku v Klášterci nad Ohří a jeho okolí. Letošní devátý ročník je opravdu nabitý zajímavými koncertními projekty a nevšedními hudebními zážitky. O tom, na co se mohou diváci těšit, co by si neměli nechat ujít a jaké jsou plány do budoucna si Chomutovský deník popovídal přímo s Jaroslavem Svěceným, uměleckým ředitelem a spoluzakladatelem festivalu Klášterecké hudební prameny.

Letošní festival potrvá deset dní. S výjimkou 10. července nabízí vždy nějaký program. Kromě dvou vystoupeních figurujete v každém z nich. Není to pro vás vyčerpávající?

Ano, je to vyčerpávající, ale výborné festivalové publikum mi tu energii vrací zpět. To je ten hlavní důvod, proč to všechno dělám. Když jsem na zahraničních zájezdech, tak také hraji skoro denně. Dva dny po kláštereckém festivalu mi začínají jubilejní pražské Tóny Chodovské tvrze.

Máte za sebou již osm ročníků hudebních pramenů. Během nich jste se setkal s různými začínajícími umělci. Objevil jste nebo dokonce nějakou formou podpořil nějaký výjimečný talent?

Součástí Kláštereckých hudebních pramenů jsou i houslové kurzy, které vedu přímo v prostorách zámku a mimochodem jsou veřejnosti přístupné. Letos přijede maximální možný počet mladých houslistů - devatenáct! Za předchozí léta prošla těmito kurzy celá řada talentů, některé z nich jsem vybavil mistrovským smyčcem, kvalitními houslemi či houslovými futrály a dalším muzikantským příslušenstvím. Těm nejzdatnějším jsem umožnil zahrát si poprvé s profesionálním komorním orchestrem, což je nejen zážitek, ale také neocenitelná praxe. Mám radost, že i v dnešní hektické době jsou mladí lidé, kteří chtějí hrát na tak úžasný nástroj jakým jsou housle! A jak vidíte, je jich dost! A co se samotného festivalu týče, tím prošla již celá plejáda špičkových profesionálů všech věkových kategorií a dokonce mnoha žánrů.

Jak každý rok vybíráte interprety, se kterými budete hrát a jak k nabídce přistupují? Přeci jen je jasné, že oni budou těmi, kdo budou hrát druhé housle. Berou to jako čest nebo už vám dal někdo košem?

Ale kdepak, příkladem toho je letošní ročník. Všichni festivaloví interpreti jsou mí přátelé, se kterými intenzivně spolupracuji na mnoha dalších projektech a koncertech, které se konají na ,,jejich" či ,,neutrální" půdě. Pro mne je nejtěžším úkolem sdružit jednoho po druhém do předem určených dat, protože právě výborní interpreti jsou velmi vytížení. Letos se to naštěstí podařilo a jsem také moc rád, že nad rámec festivalu mohu také 12. července před koncertem projektu SMS* zahrát na klášterecké vernisáži výstavy mé oblíbenkyně, malířky a herečky Ivy Hüttnerové.

Festival trvá celých deset dní. Prozradíte, kde přespáváte? Jezdíte do Klášterce sám nebo i s rodinou?

To už není žádné tajemství. Každoročně bydlím přímo na zámku, takže na koncerty mohu dojít rovnou v pantoflích :-) Manželka je zde se mnou a organizačně mi nesmírně pomáhá. Moje devatenáctiletá dcera Julie bývala také každý rok s námi, ale protože už sama koncertuje, tak se letos v Klášterci objeví jen na pár dnů.

Letos budete v Klášterci podeváté. Udělal jste si během těch let čas na nějaký výlet po okolí?

Výlety děláme i s našimi mladými kurzisty - houslisty. Já sám miluji Ciboušov a další lokality, kde se nacházejí nádherné kameny, ametysty, jaspisy…neuvěřitelně atraktivní křemenná žilovina, která působí jako dokonalé umělecké dílo! Mám rád Chomutov, Jirkov, zámek Červený hrádek, kde jsem už také koncertoval, Kadaň, Měděnec… Těch míst je ale celá spousta, asi bych je teď těžko vyjmenoval.

Co se vám na Chomutovsku líbí a co naopak ne? Máte zde nějaké oblíbené místo?

Oblíbené místo? Tak jedno za všechny- řeku Ohři pod kláštereckým zámkem. To je něco úžasného. Nádherná příroda je tou nejlepší terapií pro lidskou duši i zdraví, pokud ji člověk občas někde nenaruší. Taková místa se v tomto kraji také najdou, ale to je bohužel odraz moderní doby. Lidská bytost totiž umí brilantně budovat i brutálně ničit.

Ještě za sebou sice nemáte letošní ročník, ale jistě už se pomalu chystáte na ten další - jubilejní. Bude něčím výjimečný?

Ten letošní má nesmírně bohatý program, který je zároveň i jakousi předzvěstí toho jubilejního, který naplno vypukne příští rok. Náš festival v žádném případě není finančně megalomanský, ale v rámci dostupného rozpočtu a mých osobních kontaktů s interprety se daří vytvářet dramaturgie, která je z tohoto úhlu pohledu v našich luzích a hájích naprosto ojedinělá. Znám pořadatele různých festivalů, kteří mají rozpočet mnohonásobně větší a mohu zodpovědně prohlásit, že Klášterecké hudební prameny mají i tak co nabídnout a již dnes patří mezi elitní festivaly svého druhu v naší zemi. Moc si vážím všech lidí v Klášterci, kteří pro festival dýchají a makají, smekám před nimi. Dramaturgii příštího roku však prozrazovat zatím nechci, protože jsem zjistil, že i v mé branži se nápady zrovna nehýří a o to víc se odcizují a poté vydávají za ,,vlastní"…

Tak a teď zpět k letošnímu ročníku. Program je opět nabitý a ne všichni diváci budou moct navštívit všechny koncerty. Co by si určitě neměli nechat ujít?

Rád bych určitě pozval diváky na emocemi nabitý zahajovací koncert multižánrového projektu Vivaldianno MMXIII s Michalem Dvořákem, členem skupiny Lucie (5.7.), na Letní karneval tónů a vášně (6.7.), kde budeme koncertně prezentovat i mé nové CD Ve znamení tanga,7.7.přijede slovenský hudební uragán v podobě světově proslulého ansámblu Cigánski diabli a obzvlášť s velkým nadšením všechny zvu na celodenní výstavu unikátních houslí (13.7.), kde návštěvníky provedu osobně v rámci tří komentovaných prohlídek (11.00,13.00 a 15.00 hodin). Těším se s Vámi všemi na viděnou na zámku v Klášterci nad Ohří!

Program Kláštereckých hudebních pramenů 2013

Pátek 5. července 19:30

*nádvoří zámku,vstupné 350 Kč

* Slavnostní zahajovací koncert- Vivaldianno MMXIII

*Nový koncertní projekt Michala Dvořáka a Jaroslava Svěceného, který vyšel i na CD, představuje interprety různých žánrů z několika zemí. Projekt, který již získal multiplatinovou desku, vyšel nedávno také na DVD.

Sobota 6.července 19:30

*nádvoří zámku, vstupné 250 Kč

* Letní karneval tónů a vášně Barbora Perná-soprán, Ladislav Horák-akordeon a bandoneon, Jaroslav Svěcený-housle

*Emotivní francouzská, jihoamerická a ruská hudba, která navodí nevšední letní atmosféru na zámku v Klášterci nad Ohří. Renomované interprety doplní i mladá špičková sopranistka,která je mimo jiné i vítězkou Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka 2010 v Karlových Varech. I tento večer je určen pro posluchače všech generací.

Neděle 7. července 19:30

*nádvoří zámku, vstupné 350 Kč

* Cigánski Diabli & Jaroslav Svěcený

*Bouře emocí a hudební virtuozity se prožene zámkem v Klášterci nad Ohří. Cigánski diabli (Slovensko) patří k nejlepším orchestrům svého druhu na světě!

Pondělí 8.července

* koncert v partnerské obci Gross- rückerswalde

Úterý 9. července 19:30

*nádvoří zámku, vstupné 250 Kč

* Hradišťan s Jurou Pavlicou

Čtvrtek 11.července 19:30

*Renesanční sál zámku, vstupné 200 Kč

* Ensemble Martinů a herec Jan Šťastný ve speciálním hudebně-literárním programu.

Pátek 12. července 19:30

*nádvoří zámku, vstupné 250 Kč

* SMS*Klášterecké setkání žánrů aneb Od opery k SMS*

* Jiří Škorpík (duchovní otec vokální skupiny 4tet), Markéta Mátlová-soprán, Jaroslav Svěcený -housle, instrumentální trio SMS*. Zbrusu nový multižánrový projekt.

Sobota 13. července 11:00, 13:00 a 15:00

*Renesanční sál zámku

* Unikátní výstava houslí v Klášterci n. Ohří

*Zcela mimořádná výstavní kolekce slavných italských, francouzských, německých a českých houslí pěti století bude protkána komentovanými prohlídkami Jaroslava Svěceného.

Sobota 13. července 19:30

*Renesanční sál zámku, vstupné 200 Kč

* Slavné evropské housle 17.-21.století Jaroslav Svěcený-housle, Václav Mácha klavír

*Nejslavnější mistrovské housle z celodenní klášterecké výstavy zazní v dobových skladbách českých a světových autorů.

Neděle 14.července 14:00

*Renesanční sál zámku, vstupné 50 Kč

* Závěrečný koncert účastníků mezinárodních houslových kurzů

*Klavírní spolupráce Václav Mácha

Neděle 14. července 19:30

*nádvoří zámku, vstupné 200 Kč

* Závěrečný festivalový koncert Jaroslav Svěcený-housle, Dana Vlachová-housle, Žofie Vokálková-flétna a vybraní účastníci mezinárodních houslových kurzů, Virtuosi Pragenses-komorní orchestr

* Kaskáda tónů a velký počet interpretů navodí slavnostní a zároveň bezprostřední atmosféru posledního koncertu festivalu Klášterecké hudební prameny 2013. V průběhu večera zazní známé skladby Antonia Vivaldiho a Johanna Sebastianna Bacha.

Vstupenky je možné zakoupit v Turistickém informačním centru v Klášterci nad Ohří, tel.: 474 376 431 nebo rezervovat na www.klasterec.cz.