Jablka z Jirkova, kozí sýr od Kadaně, nebo víno z Mostu. To vše koupíte na náměstí.

Aspoň tak si představují farmářské trhy pořadatelé, kteří je chtějí otevřít na náměstí 1. máje. „Nyní oslovujeme možné dodavatele,“ říká Vít Weber z občanského sdružení Český um – Artificium Bohemicum.

Farmářský trh, to je místo pro zeleninu, ovoce a další potraviny z regionu. Hlavním rozdílem je právě původ surovin z nejbližšího okolí. Farmářské trhy se vezou na módní vlně, kdy lidé dávají přednost místním produktům před jídlem v supermarketech dovezeným přes půl světa. V Praze nebo v Ústí stánky slavily úspěch.

A sdružení, které pořádá i trhy v Ústí nad Labem, je bude dělat i v Chomutově. Jeho člen Vít Weber chce se stánky obsadit náměstí, na tržnici se mu nechce. „Měla by to být i tak trochu společenská událost, trhy by měly být otevřené, aby lidé mohli volně proudit,“ vysvětluje.

Vedle stánků by se tak měla objevit i tradiční řemesla, nemělo by však jít o klasický historický jarmark, jak ho lidé znají třeba z hradů. „Nebudou to kováři nebo tak něco. Třeba to budou lidé, kteří budou vyrábět ošatky, v nichž se dá odnést nakoupené ovoce,“ popisuje Weber. Jako další příklad hrnčíře, který udělá hrnek na sádlo, zkrátka vše by se mělo týkat jídla.

Začíná se 30. dubna

Kromě ovoce či zeleniny by se na trhu mohlo objevit i maso, návštěvníci si třeba budou moci koupit kachnu. Jak ale upozorňuje Vít Weber, musí se dbát na přísné veterinární předpisy, takže pokud maso na trzích bude, budou ho nabízet osvědčení chovatelé.

Poprvé by stánkaři měli rozbalit svoji nabídku 30. dubna. Pak by se trhy měly konat každou poslední sobotu v měsíci. „Pravidelnost by měla být, aby lidé věděli, kdy co dostanou, a stejně tak s tím počítali i dodavatelé,“ uvádí Vít Weber z pořádajícího sdružení. Aktivitu podpořil Ústecký kraj.

Dotace od kraje, podpora od města

Organizátoři dostali na pořádání trhů v Ústí nad Labem a Chomutově od kraje dotaci bezmála sto tisíc korun. „Hlavním cílem je, aby se trhy co nejvíce dostaly do povědomí občanů a přispěly tak ke spokojenosti nakupujících obyvatel a zároveň prodávajících farmářů a živnostníků,“ uvedla mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

Kraj nedávno vyhlásil vítěze soutěže o nej regionální potravinu, jednu z cen vyhráli i račetičtí cibuláři z Kadaňska.

Pořádání trhů podporuje i vedení Chomutova, podle mluvčí Šárky Schönové už dříve město oslovilo místní agrární komoru, aby městu s pořádáním trhů pomohla. Po schválení krajské dotace ale zřejmě bude jediným pořadatelem zmiňované sdružení, protože dvoje farmářské trhy by asi chomutovští zákazníci neutáhli. Záleží to samozřejmě na domluvě hejtmanky Jany Vaňhové, která je i v radě města, s primátorem a stranickým kolegou Janem Marešem.