Že ODS ve volbách ztratí, se dalo předpokládat. Ale že se z tahouna statutárního města stane stranička s pouhými šesti hlasy, asi předpokládal málokdo.

Jistě, ODS má stále koaliční potenciál, její hlasy nelze pomíjet. Ale rozdíl oproti minulému volebnímu období je propastný.

V roce 2006 získali občanští demokraté v Chomutově přes třetinu všech hlasů. Byl to historický úspěch, měli čtrnáct zastupitelů, v radě vládla většinou hlasů, mohla si skoro diktovat. Dnes musí čekat, kdo za ní přijde s nabídkou. Zastupitelů má jen šest.


Markvart: Je to prohra


Lídr strany ve volbách a také předseda místní organizace Pavel Karel Markvart prohru přiznává. „ODS ztratila více než polovina mandátů. To je závažná skutečnost, ze které budeme muset vyvodit konkrétní důsledky,“ řekl Chomutovskému deníku. Rada místního sdružení se sešla včera večer. „Nejdřív ale budeme informovat členy sdružení,“ podotkl Markvart.

Rozhovor s P. K. Markvartem ZDE


Historický propadák


Hůř opravdu ODS nikdy nedopadla. První komunální volby v roce 1994 dokonce vyhrála těsně před komunisty, byť na posty starosty a místostarosty tehdy nedosáhli.

Už za čtyři roky to ale bylo jinak. Zvítězila sice ČSSD, ale starostou se stal Alexandr Novák z ODS. Přestože vedení města bylo pestré (místostarosty byl sociální demokrat Tůma a komunista Jeřábek), Novák hrál prim.

To ještě nebyl ten Novák, který je dnes spojovaný s úplatky, dlouhými prsty a velkým vlivem. Tehdy ho lidé vnímali jako starostu, který prezentuje smělé plány, má podnikatelské myšlení, umí věci formulovat. V roce 2000 se stal senátorem a o dva roky později ODS s jeho nástupkyní Ivanou Řápkovou v čele vyhrála volby.

I její první čtyři roky lidé hodnotili úspěšně, však také o čtyři roky ODS svůj náskok nad ostatními ještě zvětšila a ovládla vedení města. Občanští demokraté se zdáli být na vrcholu, jenže přišli senátní volby. A protikandidát Ivany Řápkové, doktor Pavel Skála, zvítězil tak drtivě, jako do té doby nikdo.


Čtyři roky sešupu


A pak začala série kauz, které ODS zřejmě zlomily vaz. Vyhození populárního ředitele zoo Přemysla Rabase, neobratné vysvětlování, rázné postupy proti kritikům. A pak pronájem Kamencového jezera, prodej pozemků pro hotel v centru města, spekulace okolo studia primátorky…
Najednou se začalo hlasitě nadávat, protestovat. V souvislosti s chomutovskou ODS se najednou mluvilo jen o korupci, prospěchářství. A voliči jim to spočítali.

Nic naplat, že spolu s nimi rozhodovali i sociální demokraté. Nic naplat, že město dobře hospodaří, že začalo tvrděvymáhat dluhy, že se mu podařilo získat obrovskou dotaci na areál, kde se budou bavit tisíce lidí. Lidé si víc zapamatovali negativní nálepku a chtěli se jí zbavit.
ODS tak možná po dvanácti letech vládnutí skončí v opozici.

ODS: Pět důvodů, proč strana propadla

1. Vytvořila si nepřátele. Rozbitím koalice a odvoláním Přemysla Rabase si ODS vytvořila mocného rivala, který ji sebral hlasy. Nesmiřitelnost a tvrdý postup vůči jakékoliv kritice aktivizoval i mnohé další.
2. Kamencové jezero a Banda. Na kontroverzní pronájem voliči nezapomněli. Berou ho jako „malou domů“. Vedení města sečetli i probdělé noci, kdy jim do oken vyhrávala diskotéka z areálu Banda, kterou provozuje stejný člověk – Zdeněk Fojtík z ODS.
3. Podivná studia. Pochybnosti o získání právnického titulu Ivany Řápkové znevěrohodnily celou ODS.
4. Žádné nové tváře. Strana nenasadila na kandidátku nikoho nového. Kdo toužil po změně, ale chtěl zůstat u ODS, neměl koho volit.
5. Vyhrocená kampaň. Kampani chyběl nadhled, poslední tečkou bylo zveřejnění dluhů ostatních kandidátů. (rod, jd)