Meteorologové před silným větrem varovali. Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platila od nedělního večera do pondělních šesti ráno pro celou Českou republiku. Až do pondělního večera platí výstraha s nízkým stupněm nebezpečí pro většinu území s výjimkou regionů na jihu a západě Čech.

Vítr dosahoval v nárazech rychlosti až 90 km/hod., na horách dokonce 120 km/hod. To odpovídá silné vichřici nebo orkánu.

Hasiči vyjížděli k popadaným stromům, poničeným střechám zatopeným sklepům či silnicím. Kvůli stromům spadlým na trať stály vlaky na několika místech republiky, Ústeckého kraje se to ovšem netýkalo.

Vichřice prolétla krušnohorskou Moldavou úderem devatenácté. "Při cestě k zásahu odstranili zaměstnanci údržby obce tři padlé stromy. Na dolní Moldavě nevydržel nápor starý javor v těsné blízkosti právě rekonstruovaného domu. Zprůjezdnit silnici pomohli traktorem také místní zemědělci," popsala místostarostka Moldavy Eva Kardová.

Na řadě míst došlo k výpadkům dodávek elektřiny. "Dispečink ČEZ Distribuce aktuálně eviduje na sto poruch na vedení vysokého napětí a další poruchy na vedení nízkého napětí. Bez elektřiny je na šedesát tisíc odběrných míst. Během noci se nám podařilo tento stav snížit více než o polovinu," uvedla v pondělí ráno Soňa Holingerová, mluvčí Skupiny ČEZ. 

Vichřice napáchala škody v celém kraji.
Meteorologové varují před silným větrem. Na horách může mít sílu orkánu

Nejlépe je na tom z celé republiky sever zásobovacího území ČEZ Distribuce. "V Ústeckém a Libereckém kraji řešíme jen jednotlivé poruchy na vedení vysokého napětí především na Děčínsku a Českodubsku a Turnovsku. V terénu máme stovky pracovníků poruchových čet i dodavatelských firem, pracovali celou noc a pokračují i nadále v obnovení dodávek elektřiny," dodala Hollingerová.
 
Situace se uklidnila, vítr se utišil a energetikům se daří poruchy opravovat. "Předpokládáme obnovení většiny dodávek na hladině vysokého napětí běhempondělí a večera. Jisté je, že opravovat poruchy budeme i během úterý. Mělo by se jednat však již je o poruchy na hladině nízkého napětí," uzavřela mluvčí energetiků.

Bouře napáchala škody také v sousedním Německu. V bavorském kempu v neděli večer zabil padající strom 78letou ženu. Vyvrácený strom, který spadl v Epfenbachu na jihozápadě Německa v neděli večer na auto, zranil čtyřletého chlapce, který byl uvnitř.

Z hvězdárny v Teplicích. S dalekohledem pracuje Michal Varady.
FOTOGALERIE: Teplická hvězdárna se výrazně změnila