Za ním a jeho vedením stojí pořádný kus práce, další městské projekty ale řídit nebude. Radek Štejnar byl starostou Jirkova dvanáct let, po volebním propadu ČSSD, kterou reprezentuje, ale skončil jako opoziční zastupitel. V mezidobí, kdy hledá novou práci, se snaží vyčistit si hlavu čtením a sportem, zároveň ho ale lidé mohou vidět také na výjezdech jirkovského sboru dobrovolných hasičů. „Řekl jsem chlapům, že když nebudu starosta, půjdu k nim. A když něco řeknu, tak to platí,“ prohlásil s úsměvem Štejnar.

Radek Štejnar52 let, 2 děti. Vystudoval VŠFS, obor veřejná správa. Je krajským zastupitelem. Baví ho sport, lezení po skalách a běh. Pochází z Chomutova, do Jirkova se přistěhoval před 21 lety.

Byl jste starostou tři volební období a vím, že jste měl chuť pokračovat, to se ale nepodařilo. Bylo vaše odcházení těžké?
Lehké nebylo a není ani teď. Měl jsem toho ještě dost v plánu.

Čemu přičítáte, že jste vydržel v čele tak dlouho?
I když má funkce na člověka vliv, zůstal jsem normálním člověkem. Myslím, že je to tím.

V jakém stavu jste město přebíral?
V poměrně dobrém. Jen nebyly připravené investiční akce, ačkoli začal boom evropských dotací. Měl jsem výhodu, že jsem před tím evropské dotace dělal, nicméně jsme se museli rychle rozhodnout, co budeme dělat a připravit projektovou dokumentaci. První akce byla Kludského vila. Byla nejen první, ale i jedna z nejhezčích.

Co ještě se podle vás za těch dvanáct let povedlo?
Snad nejvíc hrdý jsem na Jirkovské divadlo. Ten nádherný sál a lustry z Preciosy. Hodně se povedla také společnost Městská majetková, kterou jsme stavěli od podstaty. Chloubou je zámek Červený Hrádek a jeho nově zrekonstruovaný Rytířský sál. Dále sportovní hřiště s umělým povrchem u Základní školy Krušnohorská. Ta stála patnáct let a přitom nemohla naplňovat školské osnovy, děti neměly kde běhat. Nádherné dílo je Olejomlýnský park. Těšil jsem se také na Dvořákovku (velká rekonstrukce Dvořákovy ulice - pozn. redakce). Je to tady jedna z nejlepších dopravních staveb.

Pokud nové vedení některé z projektů, které jste rozjeli vy, zastaví či změní, kde vás to bude nejvíc mrzet?
U rekonstrukce bývalé jízdárny pod zámkem, která se projektuje. Nebojím se, že by do ní nešli, ale že se budou držet při zemi a brzdit architekty, aby to nestálo moc peněz. Nerad bych, aby se z toho stal „tucťák“. Stejně tak i objekt na náměstí, kde je Komerční banka, a už je naprojektovaný. Je pravda, že rekonstrukce vychází dráž, než jsme počítali, dostali jsme se k 90 milionům. Ale v Klášterci se bude rekonstruovat kulturák za 160 milionů a město to zaplatí ze svého. Já bych se toho nebál. Vedení měst dělím na „chodníkáře“ a ty, kteří chtějí rozvoj a změnu. Já se nebál něco prosadit, neposlouchal jsem za každou cenu ulici.

Máte už novou práci?
Zatím ne, nicméně nějaké věci jsou v jednání.

Jak využíváte volný čas, odpočíváte?
Ani ne. Jsem člověk poměrně konzervativní, mám rád zaběhlý režim a tím, že ho teď nemám, jsem rozhozený. Jsem jako ti čerství důchodci. Ale srovná se to, až někam nastoupím.

Takže žádné zdolávání lezeckých stěn, čtení a podobně?
Chodím na crossfit, občas si zaběhat a musel jsem udělat věci, které jsem zanedbával. Například zaléčit včely. Vrátil jsem se ke čtení, hlavně filozofie a odborných knih. Snažím se trávit čas tak, abych se uklidnil a něco se naučil. Také jsem teď u dobrovolných hasičů. Řekl jsem chlapům, že když nebudu starosta, půjdu k nim. A když něco řeknu, tak to platí. Udělal jsem zkoušky a jsem členem výjezdové jednotky, už mám za sebou jeden výjezd.