Dlouholetý šéf chomutovského státního gymnázia Josef Moule se v pondělí naposledy probudil jako ředitel střední školy, dnes předal vedení svému nástupci a kolegovi Jaroslavu Zahrádkovi.
Zeptali jsme se ho, proč odchází, jaký má názor na svého nástupce, na co nejvíce hrdý a nebo na to, co čeká studenty a celou střední školu v nejbližší době.
K 1. září už nejste ředitelem gymnázia. Proč odcházíte?
Mám na to věk, jdu do důchodu. Vlastně už v něm jsem od ledna 2008, přesluhoval jsem. Chtěl jsem se zbavit zbytečného papírování, stresu, dohadování rozpočtu a taky zodpovědnosti, protože za všechno zodpovídá a může ředitel.
Gymnázium je s Vaší osobou spojeno dlouhá léta. Jak dlouho jste mu šéfoval?
Nastoupil jsem v roce 1971, do roku 1994 jsem učil, pak jsem přešel na obchodní akademii. V roce 1995 jsem vyhrál konkurs, ve funkci ředitele jsem tedy byl čtrnáct let.
Za ty roky se vystřídalo mnoho ministrů školství. Kterého jste měl nejradši a kdo byl naopak nejhorší?
Pro ředitele je skoro jedno, kdo je ministr. I když nejhůř nám bylo asi za Pilipa, to byla doba úsporných balíčků, kdy se zvýšil počet hodin a snížily platy.
Co byla za dobu vašeho šéfování nejvýraznější změna na gymnáziu? Jste na nějaký svůj počin výjimečně hrdý?
Asi na to, že se podařilo zvelebit budovu, muselo se sehnat šest milionů na nová okna, pak udělat okolí školy, vybudovali jsme počítačovou síť a tak podobně. Radost jsem měl každý rok z toho, že se naši studenti dostávali na vysoké školy. Průměrně to bylo kolem devadesáti procent, což je podle mě vysoké procento. Svědčí to o tom, že znalosti měli a na školu se dostali.
Co naopak považujete za svoji největší chybu? Je něco, co se Vám nepovedlo?
Chybu? To ani nevím… Jako ředitel jsem pořád něco řešil, často jsem se musel rozhodovat rychle, připadal jsem si jako pomocná síla krajského úředníka (gymnázium zřizuje kraj – pozn. red.).
Státní gymnázium je vnímáno jako prestižní chomutovská škola. Myslíte, že právem?
Já myslím, že oprávněně. Dříve to bylo tak, že jako prestižní a náročná byla vnímána průmyslovka, teď má tyto přídomky gymnázium. Mám taky radost, že se k nám hlásí hodně uchazečů, pořád se říká, že dětí ubývá, my s tím ale problém nemáme.
Kromě šéfování jste i několik hodin učil. Jaké jsou rozdíly mezi studenty před lety a dnes?
Studenti jsou v podstatě stejní, mění se prostředí a podmínky, ve kterých vyrůstají. Je jasné, že dříve si nemohli dovolit tolik jako teď.
Jaká bude nejbližší budoucnost gymnázia teď? Co ho čeká?
Tak určitě bude náročný přechod na státní maturity. O tom se tolik namluvilo a stálo to spoustu peněz, ale pořád to není připravený.
Na vaše místo nastupuje Jaroslav Zahrádka, jako vyučující byl dlouho vaším podřízeným. Co od něho čekáte?
Podle mě školu povede dobře. Myslím si, že ji svými nápady a pojetím posune někam dál.