Jako poslankyně to nestihla a teď už v parlamentu není. Ivana Řápková si přesto našla cestu, jak zákonodárcům předložit své návrhy. Vzala to přes Senát a našla tam podporu.Senátoři ve čtvrtek posvětili její tři zákony (viz grafický prvek dole) a rozhodli tím, že je za Senát předloží do poslanecké sněmovny. Tam mají díky tomu větší šanci na schválení.

Senátem návrhy prošly skoro jednohlasně. „Spolupráce se senátory byla výborná a jednání věcná," pochvaluje si Ivana Řápková. „Chtěli problematiku opravdu řešit, a to bez nějakého politikaření."

Jeden ze zákonů jí ale pozměnili. Jde o ten, který má omezit krádeže kovů. Původně exposlankyně chtěla, aby si obce mohly určovat, kde sběrny kovů budou a jakou budou mít otevírací dobu. To se nelíbilo provozovatelům, senátoři nakonec zvolili variantu, podle níž krajský úřad může zrušit sběrnu, která vykoupí kradený kov. „Panují pochybnosti, že se to bude sběrnám těžko prokazovat, ale i tak je to rozhodně posun vpřed," dodala k tomu Řápková.

Návrhy zákonů by měla poslanecká sněmovna zařadit na jednání v nejbližších týdnech. A Řápková chce být u toho. „ „Před volbami všichni říkali, že tahle témata chtějí řešit. Tak věřím, že poslanecká sněmovna zákony projedná co nejdříve a hlavně dá kladné stanovisko," dodala k tomu.

Ivana Řápková chtěla návrhy zákonů prosadit už jako poslankyně, ale sněmovna se rozpustila dřív, než je stačila předložit. Bývalá chomutovská primátorka už ve volbách nekandidovala, v lednu dokonce vystoupila z ODS. Své připravené zákony přesto chtěla prosadit, spojila se proto se senátorem Jaroslavem Zemanem a stala se jeho poradkyní.

V minulosti už dokázala prosadit například novelu přestupkového zákona, podle něhož mohou úřady recidivisty vykázat z obce.

Jaké zákony Řápková navrhuje?
OMEZENÍ DOPLATKU NA BYDLENÍ. V roce 2012 na nich stát vyplatil dvakrát více než v roce předcházejícím, a to více jak miliardu a půl. V roce 2013 se tato dávka opět navýšila o jednu miliardu dvě stě milionů korun a vyplatily se tedy dvě miliardy osm set milionů korun. „Myslím, že tento stav je již opravdu alarmující a vyžaduje okamžité řešení," říká k tomu Ivana Řápková. Doplatek je často zneužíván majiteli ubytoven, kteří do malé místnosti nastěhují velké množství lidí a na všechny pobírají příspěvky.

ZAKTIVIZOVÁNÍ VEŘEJNÉ SLUŽBY. Osoby, které jsou v hmotné nouzi, by po šesti měsících měly vykonávat veřejnou službu, jinak se jim dávka sníží z životního na existenční minimum. Naopak, pokud budou aktivní, mohou mít dávku o více jak tisíc korun měsíčně vyšší. „Jednoznačně musí platit, že ten kdo pracuje, se musí mít lépe než ten, kdo pracovat nechce a práci se vyhýbá," komentuje to exposlankyně.

OMEZIT KRÁDEŽE KOVŮ. Tento návrh krajskému úřadu umožní zrušit sběrnu ihned poté, co se prokáže, že zde byl vykoupen zakázaný kov či jiný zakázaný odpad od fyzické osoby. „Když sběrny nebudou vykupovat věci z krádeží, není pak proč krást," dodává Řápková.