V jedné z kadaňských lokalit rozjeli pozoruhodný experiment. Zakryli svislé dopravní značení a nechali působit jedno z nejzákladnějších pravidel - pravidlo pravé ruky. Nedávno na radnici hodnotili, jak pokus zafungoval.

„K experimentu jsme využili Sedlecké předměstí, což je klidnější lokalita. Před třemi měsíci jsme tam zakryli značky a nechali působit zákon, podle kterého, PŘEDNOST ZPRAVA. Změna přednosti v jízdě platí na Sedleckém předměstí od 1. března. Svislé značky jsou v celé zóně, kde převládá rodinná zástavba, zakryté. když není značení, platí přednost zprava. Všichni už zapomněli, že tento předpis existuje," míní starosta Jiří Kulhánek. Smyslem má být zklidnění dopravy a větší bezpečnost, úspora za značky, kterých jsou ve městě celé „lesy", ale také větší estetičnost.

Jeden klad je vidět už nyní. „Došlo ke zpomalení rychlosti," pochvaluje si vedoucí odboru dopravy Jiří Pazdera. „Když je značení, řidiči si věří, že se jim nemůže nic stát. Bez něj jezdí opatrněji," dodal. Za čtvrt roku nedošlo na Sedleckém předměstí k jediné nehodě, doprava se tam ještě více zklidnila.

Podle starosty je předčasné vyhodnotit experiment s konečnou platností už nyní. „Zatím máme jen dva negativní a tři pozitivní ohlasy, což není reprezentativní vzorek. Necháme řidiče, ať si zvykají ještě do konce srpna," dodal k tomu.

Poté se vedení města rozhodne. Pokud se pokus neosvědčí, značky se na Sedleckém předměstí zase odkryjí a vše bude jako dřív. Pokud ano, dopravní značky zmizí i v dalších lokalitách, nikoli však plošně v celé Kadani.

„Nelze dát značku na začátek obce s tím, že všude platí přednost zprava, a to například s ohledem na hlavní tahy," vysvětlil Jiří Pazdera. Určitá místa se k tomu ale hodí. „Například vnitroblok sídliště B v Chomutovské ulici," uzavřel.