Majitelé elektráren dali podle něj ERÚ při licenčním řízení také padělanou revizní zprávu o stavu obou zařízení. Pokud se přitom podobné nesrovnalosti v obdobných řízeních objevily, licence nebyly uděleny, uvedl Panák.

Panák byl nejen místopředseda ERÚ, ale také ředitel jeho legislativně-právní sekce. Právě on odhalil počátkem roku 2011 to, že při licenčním řízení v kauze byly předloženy padělané dokumenty, a proto podal ve věci trestní oznámení.

„Podle mě měly být žádosti o licence zamítnuty, když se ukázalo, že elektrárny nejsou dostavěny," uvedl Panák. První kontrola solárních elektráren Saša-Sun a Zdeněk-Sun se konala 20. prosince 2010. Kvůli nesrovnalostem tehdy nezískaly od ERÚ licence. Z výslechu svědků vyplývá, že se pak do věci vložil otec bratří Zemků, miliardář Zdeněk Zemek starší.

Po jeho jednání s ředitelem odboru licencí ERÚ Luďkem Pražákem se konala kontrola elektráren znovu, a to už 31. prosince 2010, kdy obě zařízení licence dostaly. Získaly tak nárok na státem garantovanou cenu 12.150 korun za kilowatthodinu energie dodané do veřejné sítě, a to na dobu 20 let. Pokud by byly licence uděleny až po 1. lednu 2011, částka by činila jen 5500 korun za kilowatthodinu. Zákonodárci totiž kvůli boomu solárních elektráren v zemi snížili výkupní cenu energie.

Podle obžaloby získaly elektrárny licence předčasně. Dosud vydělaly na dodané elektrické energii 300 milionů korun a pokud by jim zvýhodněná částka byla skutečně vyplácena po dobu garantovaných 20 let, škoda by činila asi dvě miliardy Kč.

V souvislosti s údajnými podvody v licenčním řízení u obou chomutovských elektráren je obžalováno deset lidí, a to včetně současné předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové. Podle spisu zabránila obnově licenčního řízení, a to bez vědomí místopředsedy Panáka, čímž umožnila, že elektrárny dosud pobírají výhodnější cenu.

Vitáskové hrozí až 12 let vězení. K dalším obžalovaným patří kromě bratrů Zemků i další pracovníci ERÚ. Panák z úřadu po sporech s Vitáskovou ohledně elektráren v Chomutově odešel.