Pět ručně psaných stránek. Pět stránek plných emocí. Nesou slova obhajoby i přiznání, odevzdanost se na nich střídá s odhodláním. Viktor Štingl, obviněný ze zneužívání dětí, napsal své manželce Petře dopis. Ta se s jeho zněním svěřila Chomutovskému deníku. Jako jedinému. Její muž v něm vyvrací, že by měl na svědomí hrůznosti, ze kterých je obviněn. Naznačuje, že se pustil do riskantního podniku, který s sebou nesl určité riziko (přepis dopisu najdete níže).

Pro Petru Štinglovou je dopis sluncem v chmurných dnech. „Od samého začátku jsem věděla, že je nevinný, ale jsem ráda, že mi to napsal také on sám. Je to poprvé, co jsme o celé věci mluvili. Jestli se tedy forma dopisu dá takhle vůbec nazvat," řekla nad jeho stránkami.

Při čtení dopisu vyzařuje z Petry Štinglové spokojenost, přesto ji občas přelétne přes tvář chmura. Hlavně nad pasážemi, kde její muž odevzdaně píše o budoucnosti jejich vztahu. „Bože můj, jak tohle může napsat. No podívejte ať mu sbalím jeho věci a že mi do budoucna přeje lepšího partnera a tátu pro syna," rozčiluje se, „to snad není možné. On opravdu netuší, jak moc nám všem chybí. Jinak by ho něco takového nemohlo napadnout."

Viktor Štingl v něm také píše, ať s dopisem žena naloží jak uzná za vhodné. On že on by to ale ukázal jen v rodině. „Tak to tedy ne," rozhorlila se manželka, „doteď nikdo neměl šanci slyšet jeho verzi. Všichni pořád říkají jen vinen, vinen, vinen. Tak ať si to všichni pěkně přečtou a je na každém, jaký si udělá obrázek."

Chomutovský deník přináší s dobrozdáním Petry Štinglové kompletní přepis pěti stránkové zpovědi jejího manžela, který je obviněný ze zneužívání dětí. Dopis je přepsán doslovně, pouze jednu krátkou pasáž z dopisu si manželka nepřála zveřejnit

Přepis celého dopisu

Ahoj Péťo,

tento dopis bude asi ten nejtěžší, co jsem kdy v životě psal. Po tom náletu, co provedla média, se všechno ve mně zlomilo. To, jak to tam popsali, bylo šílený. Od té doby na Vás stále myslím a bojím se, jak to tam vše zvládnete.

Určitě máš hodně otázek a co je na tom pravdy. Je velice těžké na to reagovat, protože stejně cokoliv řeknu, bude v tuto chvíli vypadat jako pouhé výmluvy. Já si stále stojím za svým a v jedné relaci řekli důvody, které uvádím. I když něco k tomu Ti asi přeci jen napíšu.

Jsme spolu bezmála 20 let a myslím, že pokud bych byl takový, za kterého mě uvádějí, tak bych to před Vámi asi těžko skryl. Přetvařovat se dá dny, měsíce, ale opravdu ne roky a ještě ne před tím, s kým žiji. Takovým člověkem se nestane někdo ze dne na den a pokud by byl nemocný nebo měl určité chutě v tomto směru, tak dřív nebo později by to na povrch stejně vyplavalo.

Další věc je, že jsem tady podstoupil vyšetření, které mi dělali a to z oblasti psychologie, psychiatrie a sexuologie. Já jsem ho sice neviděl, ale advokát ano a sdělil mi, že je to bez problémů a že to celé dopadlo v pohodě.

Další věc, 16 případů ukončených ve stádiu přípravy. Pokud bych byl takový, za koho mě mají, tak by ty případy nebyly ukončeny ve stádiu přípravy, ale snažil bych se je dokonat. Dále, prý jsem jim platil desetitisíce, ve spisu píší konkrétně 40-70.000,- Kč. To taky mluví samo za sebe. Sama víš, jaký byl náš rozpočet, kolik jsem bral peněz a hlavně, kolik jsme platili při rekonstrukci domu. Ať tak nebo tak, nikdy bych si nemohl něco takového platit. To je všechno jasný fakt k těm důvodům, proč jsem to dělal.

Viktor Štingl byl osmnáct let profesionálním vojákem. Působil u protivzdušné obrany a u vojenské policie.Dále sama víš, jaká byla moje pracovní náplň. Ochrana osob a vedlejší detektivní práce. Sám X byl se mnou na pár akcích. To nás živilo, ale to Ti říkat nemusím, to víš. Pochopil bych, kdybych byl zedník a najednou se stane, co se stalo a já budu uvádět tyhle důvody. No, a je tu nakonec jedna věc, díky který to vše vzniklo, tedy na bázi mých pracovních aktivit a zkušeností a díky které jsme se mohli vymanit z dluhů a zabezpečit se…

…no, myslím, že se začínám až moc rozepisovat, tak to stopnem. Bohužel vše dopadlo negativně a já jsem do toho šel i za tuto cenu, ale samozřejmě jsem si nepřipouštěl, že by to tak mohlo dopadnout. Bohužel dopadlo.

Neříkám, že to vše bylo v rámci zákonných hranic, ale bohužel mě přemohla vidina toho, že budu moci zabezpečit svoji rodinu a vytáhnout jí z dluhů.

No vidíš, tak jsem Ti nakonec napsal víc, než jsem chtěl. Snad si teď budeš moc udělat obrázek i když nejsem přesvědčený o tom, čemu budeš věřit. Samozřejmě nejsem bláhový a dokážu se na to podívat i z náhledu druhé strany a je mi jasný, jak je na to pohlíženo a díky médiím se to zněkolikanásobilo.

A vlastně i díky naší slavné polici, která nedokázala podat informaci médiím tak, aby nevystavila nevinný lidi veřejné potupě, možným verbálním útokům, společenskému úpadku a nedej bože i nějakému nebezpečí. Dle jejich názoru jsem něco spáchal já, tak ať trestají Mě, ale proč tím musí trestat i Vás? Prostě slavná policie.

Teď co se týká nás. V případě, ať se rozhodneš jakkoliv, jsem připravený to akceptovat a pokud budeš chtít, abych odešel, odejdu. Nakonec by to pomohlo i Vám, aby Vás se mnou nespojovali a vy jste mohli dál žít v klidu. Já jsem riskoval a proto si veškeré následky ponesu.

Věřím, že si do budoucna najdeš někoho hodného, protože jsi krásná žena s obrovským citem pro rodinu. Hodná, obětavá, prostě žena do nepohody a takových už na světě moc není. Kdykoliv v životě budeš cokoliv potřebovat pomoc, budu tu pro vás.

Když nad tím tak přemýšlím, tak to vše vzniklo díky honbě za penězma. Měl jsem tě poslechnout a přestat se honit za penězma. Měl jsem tě poslechnout a přestat se honit za nimi a víc se věnovat rodině. Konec konců to řekl i X, že jsem držgrešle a že bych nedal ani 1000 Kč na žádnou charitu. Asi je to pravda, zatemnila mě touha po penězích, ale musím říct, že jsem to nechtěl proto, abych je ukládal a skrblil, ale abych co nejdřív dokončil naše zázemí a mohli jsme být v pohodě. Ale měli jste pravdu. Honil jsem se za penězma.

Péťo, určitě budeš terčem otázek o tom, co se stalo a pokud se rozhodneš někomu ukázat tenhle dopis, abys to nemusela pořád vysvětlovat, tak já proti tomu nic nemám. Jen si myslím, že bych to maximálně ukázal těm nejbližším lidem, ale jak s tím naložíš je jen na tobě.

Ještě tě poprosím, abys vyřídila M., H., a Z., a vlastně i X, že už nadále nebudu psát, protože je nechci jednak obtěžovat a ani nechci, aby je někdo nadále spojoval se mnou, protože by jim to akorát uškodilo. Samozřejmě nebudu obtěžovat ani Tebe s dopisama, ať Ti lidi dají co nejdřív pokoj.

O mě bude teď na delší čas postaráno a až jednou vylezu ven, tak se nějak probiju. Vždyť víš, že jsem se o nás vždy nějak postaral, tak teď snad zvládnu sám sebe.

Za tu dobu budeš mít dost času sbalit mi nějaké věci. Všechny vojenské nech M., tohle řemeslo už visí na tom pomyslném hřebíčku.

Sakra, těžší dopis jsem v životě nepsal, to mi věř, ani pořádně nevidím na řádky a do očí bych s největší pravděpodobností neměl odvahu Ti to vše říci. Jo, s tím psaním to řekni i B., prosím Tě. Myslím, že to bude lepší pro všechny, jen jim za mě poděkuj. Dostal jsem taky navštívenku, ale tu Ti neposílám, protože to je zbytečný. Samozřejmě ani neočekávám korespondenci, až tedy na nějaké negativní psaní.

No, budu končit, tak vám popřeji hodně štěstí do dalšího života a hlavně hodnějšího partnera a tátu, než jsem byl já. Moc Vás miluji a milovat budu, je mi to vše moc líto, kam až se to dostalo.

S pozdravem Viktor

 

Vynechaná pasáž z dopisu…

Dopis je přepsán zcela doslovně, pouze jednu krátkou pasáž z dopisu si manželka nepřála zveřejnit. V té její muž, aniž by někoho jmenoval či cokoli upřesnil, naznačuje, že se pustil do lukrativní ale riskantní zakázky, která měla co do činění s jeho detektivní prací. Zároveň také napsal, že by případné zveřejnění podrobností, o který se v dopise ale nezmiňuje, mohlo mít fatální následky. „Neříkám, že to vše bylo v rámci zákonných hranic," přiznává v této části, „ale bohužel mě přemohla vidina toho, že budu moci zabezpečit rodinu a vytáhnout ji z dluhů." Proč žena nechtěla tuto pasáž zveřejnit? „Vůbec netuším, o co mohlo jít a bojím se následků, o kterých tam píše," vysvětlila.