Strážníci a úředníci se zaměřili na Lipskou ulici a takzvanou vodárnu, kde ženy nabízejí prodejný sex nejčastěji. Došlo i na vyhrocenější situace, pouliční kurtizány nadávaly úředníkům a úřednicím. Utrhoval se na ně také zřejmě jeden z pasáků, který dokonce přítomným vyhrožoval zabitím. Uklidnit ho musela až přivolaná hlídka policie.

Nastaly ale i vtipnější situace. „Nejzábavnější bylo, když se z aut vyřítila spousta správců daní a celníků a začali nahánět jednu holku, která začala utíkat,“ zprostředkoval popis zátahu redaktor Deníku. Lehká žena se zřejmě zalekla tolika lidí včetně novinářů s kamerami a fotoaparáty, kteří zátah sledovali.

Nezaplatím, nic nemám

S prostitucí bojuje město už několik let. Poslední dobou se situace zlepšila, stále však radnice či policie nemají účinný nástroj, jak prostitutky postihovat. Bločky s pokutami hází policistům a strážníkům pod nohy, prakticky není reálná šance peníze za přestupky vybrat.

Jedna z žen, které úředníci předali výzvu k zaplacení pokuty, podle svých slov městu dluží něco kolem čtyřiceti tisíc korun. Strážníkům rovnou řekla, že nic nemá, a tím pádem jí nemohou ani nic vzít, protože nemá peníze ani domov.

Kontrola se zaměřila nejen na ženy postávající na ulicích, ale i na ty v nočních barech. Za jednou z nich šli i do jejího bydliště, ale doma ji nezastihli.

Podle redaktora na místě si strážníci a správci daně do přistaveného auta postupně odvedli asi šest lehkých žen, tam s nimi vyřizovali papírování a jejich dluhy.

Podle tvrzení města v jednom případě městské exekutory předběhl exekutor okresního soudu, který oblepil majetek dlužníka. „Je vidět, že se jedná o notorické neplatiče, kteří mají řadu dluhů,“ vyjádřila se k tomu primátorka Ivana Řápková.

„Druhé kolo“ exekucí

Radnice tak pokračuje v exekucích, které vykonávají strážníci a úředníci z ekonomického odboru jako správci daně. Takto mohou vymáhat pouze pokuty z přestupků nebo nezaplacené daně například za odpady, na dlužné nájemné se jejich pravomoc nevztahuje.

V úterý ráno správci zabavovali elektroniku přímo v zadlužených domácnostech, kterou pak město dá do dražby a z výtěžku zaplatí jejich dluhy. Radnice tehdy slibovala, že bude exekuovat dál, ve čtvrtek v noci tak přišly na řadu prostitutky.

Kvůli exekucím nabralo město na úřad tři „fyzicky zdatné“ úředníky, kteří dělají ochranku svým kolegům při předávání platebních výměrů.