Zvítězili jsme. Tak hodnotí město ústupek exekutora, který už po radnici nechce osm milionů korun za nikdy nevykonané exekuce.

„Dali jsme to k soudu a on vzal své návrhy na ukončení exekucí zpět,“ popisuje jednání s Exekutorským úřadem Most Jana Parasky primátorka Ivana Řápková. Dodává, že Paraska s magistrátem rozpoutal válku.

Exekutora se včera Deníku nepodařilo zastihnout, ani jindy s novináři nemluví a na vzkazy nereaguje.

Paraska se dostal do povědomí Chomutováků tím, že jako jediný z vymahačů dluhů šel do kontroverzního odebírání sociálních dávek přímo při jejich výdeji. Kvůli tomu si na něho došlápla ministerská kontrola. Nakonec se ukázalo, že exekuce dávek byla nezákonná.

Poté reagoval tak, že začal po městu chtít zálohu na vykonání exekucí. Na tu měl nárok, ovšem podle města úředníkům slíbil, že ji nebude vyžadovat.

V průběhu roku ale otočil a poslal na radnici požadavek na zálohy. Sám si podle zákona může stanovit termín, dokdy může zálohy chtít. Paraska je požadoval do tří dnů, žádost poslal na magistrát v pátek. Když do pondělí nedostal peníze, zastavil všechny exekuce a po městu chtěl náhradu za náklady. A protože to udělal ve více než tisíci případech, celková požadovaná částka se vyšplhala na osm milionů korun.
Jeho postup se držel zákona, ale lhůta por město byla šibeniční. Radnici se to nelíbilo a všechny zastavené exekuce napadlo soudně.
„Výsledkem několikaměsíční snahy je skutečnost, že exekutor sám svá usnesení zrušil a ani nedošlo k jejich soudnímu projednání,“ uvádí radnice.

Mostecký právník by tak měl v rozjetém vymáhání pokračovat. Město mu totiž už dříve poslalo požadované zálohy na exekuce. Podle primátorky Řápkové je to něco kolem osmi set tisíc korun.

Znovu zastavit exekuce kvůli nezaplacení zálohy už Paraska podle všeho nemůže. Po městu může chtít peníze za to, že se mu nepodaří vymoci dluhy, ale nejdříve za několik let.

Chomutov už s Paraskou ukončil spolupráci, ale exekutor by měl dokončit všechny případy, které už od města získal.