Nic o tom nevypovídá lépe než „jubilejní“ dvoustá exekuce, na kterou městští exekutoři vyrazili do jednoho z bytů. Byli vyzbrojeni exekučním příkazem a formuláři na sepsání dlužníkova majetku, ale nic z toho nebylo potřeba. Muž totiž ještě mezi dveřmi vytáhl dvanáct tisíc korun, které dlužil a exekutorům je zaplatil.

A takové případy nejsou ojedinělé. Jak potvrdil mluvčí magistrátu Tomáš Branda, stejně si počínalo i dalších čtyřicet dlužníků, u kterých exekutoři zazvonili. „Je vidět, že někteří dlužníci na úhradu pohledávek mají, jen je nechtějí platit v řádném termínu,“ okomentovala to primátorka Chomutova Ivana Řápková.

Přesto je běžnější obrázek, kdy exekutoři v bytě dlužníků zabaví televizi nebo počítač, které pak skončí za zlomek ceny ve veřejné dražbě. Už proběhly dvě, další je naplánovaná na 8. června.

Exekuce v terénu: Stovky zabavených věcí, stovky tisíc vymožených korun

Celkově už správci daně (městští exekutoři) zabavili 632 předmětů v bytech a provozovnách a 71 dalších věcí na ulicích. Ve skladu zabavených věcí a následně ve dražbě končí především elektronika – televize, set–top–boxy, DVD přehrávače, počítače, notebooky, ale i kola nebo hudební nástroje. Na ulicích, kde se „odchytávají“ především prostitutky a jejich pasáci, jsou to hodinky, šperky a mobily. Exekutorům už se podařilo získat 461 tisíc korun, celkem jsou vydány exekuční příkazy na pohledávky ve výši 1,5 milionu korun.