Dunivé rány kladivem i jemná práce při kroucení rozžhaveného kovu. Návštěvníci zámeckého parku v Klášterci nad Ohří se mohli o víkendu dívat pod ruce nejlepším uměleckým kovářům z Česka i zahraničí.

Do Klášterce se jich ze sedmi zemí sjelo na třicet, a to na setkání nazvané Eurokov. Konalo se již posedmé a letos chtějí kováři vytvořit památník, která bude připomínat nestora uměleckého kovářství Alfreda Habermanna, který zemřel před dvěma lety.

Na setkání byla i jeho dcera, Christine Habermann. „Jsem samozřejmě hrozně ráda, že se všichni tihle skvělí kováři chtějí připojit ke vzpomínce na mého otce,“ nechala se slyšet žena, která sama tráví nad kovadlinou spoustu času a v Klášterci plánovala vytvořit kovového motýla.

Kouzelné noční kování

Přestože většina lidí do parku zavítala přes den, nejkrásnější atmosféru dokázaly výhně a jiskry od rozžhaveného kovu vykouzlit v noci. I atmosféra už to byla příjemně uvolněná a přátelská. Do určité míry to měla na kontě bodrost chlapů s kladivy, své ale sehrály jistě i půllitry piva, které přišly vhod nejen návštěvníkům, ale i kovářům.

Podstavec pod bustu "papeže"

Účastníci akce společně vytváří jakýsi podstavec, na kterém má v budoucnu stát Habermannova busta. „Každý stát bude mít na podstavci svoje místo. Myslím, že by mohl být kompletní do konce roku,“ uvedl Karel Meloun, místní kovář a organizátor akce. Celé dílo pak zůstane v areálu zámku, stejně jako ostatní výtvory, které kováři vytvořili v minulých letech. Do budování památníku se podle Melouna zapojí i kolegové z jiných částí světa, kteří svá díla do Klášterce pošlou. Nakonec by se prý projektu mohli zúčastnit kováři z asi 20 zemí.

Habermann, kterému se přezdívá „papež kovářů“, byl mezi uměleckými kováři legendou. Předchozích ročníků Eurokovu se v Klášterci také účastnil. Učil prý řadu dnes uznávaných kovářů, sám pořadatel akce u něho studoval. Habermann z Čech emigroval a nakonec se usadil v rakouském městě Ybbsitz. I odtud přijeli návštěvníci letošního Eurokovu.

Setkání špiček

Podle Karla Melouna se do Klášterce nad Ohří každé dva roky, kdy se setkání koná, sjíždí řada velmi kvalitních kovářů. Uvedl, že před nedávnem vyšla v USA prestižní kniha, která pojednává o nejlepších kovářích světa. Místo v ní mají i čtyři účastníci letošního Eurokovu.

S využitím textu ČTK.