Malá obec Strupčice ušetřila díky elektronické aukci na jediné zakázce čtyři sta tisíc korun. Kolik by asi ušetřila velká města při svých milionových tendrech? Těžko říct, protože se k nim nijak nadšeně nestaví.

Uvažujeme o tom

Ze čtyř největších měst okresu o nich do budoucna uvažuje jen Chomutov. „Vybíráme, jakou komoditu by tímto způsobem bylo nejvhodnější soutěžit,” upřesňuje mluvčí Šárka Schönová. Nemusí se totiž soutěžit jen o stavební zakázku jako ve Strupčicích. Například Děčín si takhle vybral dodavatele telekomunikačních služeb a magistrát v Mostě si zase vysoutěžil lepší cenu za elektrickou energii.

Jak mluvčí Chomutova dodala, jednou z podmínek takové aukce bude reálnost vysoutěžené ceny. Naráží tím na zřejmě jediný problém s aukcemi - firmy mohou jít s cenou dolů tak, že potom nebudou schopné původní projekt splnit a něco ošidí.

Výborné, ale drahé

Kadaň se o elektronickou aukci zajímala, když se chystala vybírat dodavatele plynu. Ale nakonec k ní nesáhlo. „Elektronická aukce je výborná věc ale jen pro velké objemy,” říká tajemník městského úřadu v Kadani Zdeněk Vaško. Aukce prý není nic levného. „Musíte zaplatit makléře, který vám elektronickou aukci připraví a chtějí za to 3-5%. A pak ještě musíte zaplatit za elektronickou aukci, která chce taky peníze za realizaci.”

K tomu nutno dodat, že Strupčice zaplatily za zmíněnou aukci dopředu 30 tisíc korun. Některé aukční společnosti si zase berou procenta z ušetřené částky a například zmíněný Děčín si aukci pořádal sám a program získal zdarma od společnosti, které slíbil jen dobré reference.

Klášterec nad Ohří a Jirkov se k elektronickým aukcím vyjádřili také negativně. Prý mají vlastní cesty, jak ušetřit a nebo pro ně není rozhodující jen cena.

Máme vlastní způsoby

To je třeba případ Jirkova. „Cena pro nás nebývá vždy tím prvořadým kritériem,” uvedl starosta Radek Štejnar. „Ve městě s devatenáctiprocentní nezaměstnaností má podle mě prioritu sociální hledisko. Považuji za podstatnější například to, aby šanci dostaly místní firmy, které dávají práci občanům našeho města, a to elektronické aukce nevyřeší.”

Podle jirkovského starosty může být aukce vhodné pro nějaké menší akce, ale koncepční řešení to prý není.

V Kadani při zmíněné zakázce na dodavatele plynu nakonec dali přednost poptávkovému řízení a ušetřili 350 tisíc za rok. „Teď jsme v jednání s dodavatelem elektrické energie a na základě našich jednání jsme dokázali snížit cenu až o jeden milion,” dodal tajemník Vaško.

V Klášterci zase zveřejňují na internetu i podmínky malých zakázek, což jinak města podle zákona nemusí. Místo čtyř firem se jich tak přihlásí třeba patnáct a šance na lepší cenu je tak daleko vyšší.

Podle tajemnice Lenky Antolové se tím opravdu daří ceny snižovat. A to prý významně. „Jako jeden z příkladů mohu uvést zakázku, která se soutěžila nyní na podzim rekonstrukce parkoviště v ulici Václava Řezáče. Předpokládaná cena byla 2,5 milionu korun avítězná nabídka byla 1,4 milionu,” uvedla.

Také Chomutov samozřejmě připojil svůj „recept”, byť hlavně v oblasti prozovních nákladů. „Přehodnocením dlouhodobých smluv a vypsáním nových výběrových řízení se nám daří získávat výhodnější podmínky a samozřejmě i výrazně nižší cenové nabídky,” říká mluvčí Šárka Schönová. Jako příklad uvedla třeba novou soutěž na úklid magistrátu, kde město ušetří tři miliony za čtyři roky nebo tendr na pojištění majetku, kde bude úspora čtyři miliony za pět let.