Obec chce obnovit rybník v Sušanech, získala na to dokonce dotaci od kraje. Nejdřív oslovila šest firem, které poslaly své „papírové” nabídky. Ty se pohybovaly od 700 tisíc až po 1,4 milionu korun. A obec se rozhodla pro odvážný krok. Za 30 tisíc si objednala elektronickou aukci, ve které se pak zmíněné firmy mohly předhánět v tom, kdo cenu ještě dokáže snížit.

„Říkali jsme si, že když dokážeme srazit cenu o padesát nebo sto tisíc, že to bude úspěch,” říká starosta Strupčic Luděk Pěnkava. „Trochu jsme se i báli, aby se nám vrátila částka, kterou jsme za aukci zaplatili.” A ta se vrátila bohatě.

Základní cenu pro aukci obec nastavila podle nejnižší papírové nabídky - 700 tisíc korun. Firmy se pak do systému přihlásily a ještě před začátkem samotné aukce mohly své nabídky upravit. Například firma DEMONTEX CV vstupovala do aukce s cenou 800 tisíc, přitom její původní rozpočet byl 1,4 milionu.

Internetová přetahovaná začala 3. října přesně v 11 hodin (přesný průběh viz graf dole). Začal s ní právě DEMONTEX, který okamžitě srazil cenu na 599 tisíc. Pak nastala velká přetahovaná hlavně mezi všestudskou firmou Jiří Kejř a společností 1. Pražská stavební. Částky šly dolů většinou po desítkách tisíc. Občas do aukce zasáhla i firma DTS Vrbenský, naopak Delta - Stavby a Vodohospodářská stavební s cenou nehýbaly vůbec.

Zajímavé je, kam až se firmy dostaly od svých původních nabídek. Rozdíly byly ve stovkách tisíc korun. Nakonec dala nejnižší nabídku právě firma Jiří Kejř, a to 300 tisíc korun. Pod ní už nikdo jít nechtěl.

Průběh elektronické aukce o veřejnou zakázku ve Strupčicích.

Sledovat aukci byla pro starostu hodně vzrušující podívaná. „Bylo to úžasné,” neskrývá své nadšení. „Na monitoru vám svítí poslední nejnižší částka, pak v seznamu firem jedna zabliká a objeví se nová suma… Je to jako koukat na sportku a vědět, že jsem dopředu vyhrál.”

Jenže tak nízká suma může budit i podezření. Jak to, že firmy dokáží najednou cenu takhle stlačit? Vyjádření k tomu je dost obtížné sehnat. Majitel vítězné firmy, Jiří Kejř, je podle svých zaměstnanců nemocný a nebere ani mobilní telefon. Ředitel společnosti DTS Vrbenský Luboš Straka se s námi jako s novináři odmítl bavit úplně.

Až Alexandr Peteřík z firmy DEMONTEX CV byl ve svém rozhovoru otevřený (viz modrý box vpravo). Podle něj je cena 300 tisíc nesmyslná a obává se, že není možné akci za takovou částku provést a že firmy pak takové zakázky šidí.

Starosta Luděk Pěnkava se toho nebojí. „Na téhle zakázce není co ošidit, bahno z rybníka se vyvézt musí, betonové sokly také. Sice nás to taky napadlo, že si to budeme muset lépe ohlídat, ale máme technický dozor a také dobré zkušenosti s vítěznou firmou. Takže věříme, že to udělají dobře,” dodal.


Jak to vidím já aneb Jen tak dál

Tak tohle se mi líbí. Ne jen samotná elektronická aukce, ale hlavně fakt, že se ji ve Strupčicích nebáli využít. Co víc - na obecních webových stránkách pak zveřejnili všechno, co se k aukci váže, včetně původních vysokých nabídek firem nebo detailního čtrnáctistránkového průběhu aukce minutu po minutě. Pochybuje snad někdo, jestli je taková zakázka čistá a průhledná? A co mě nutí k úsměvu - zatímco „velcí” politici o průhlednosti zakázek jen mluví a mluví, starosta obce se 750ti obyvateli si sedne k počítači a ukáže jim, jak se to dělá. Palec nahoru. Josef Dušek, šéfredaktor

Majitel firmy, která se účastnila aukce: Šli jsme až na cenu nákladů, zbytek měl být zisk

Alexandr Peteřík je majitelem firmy DEMONTEX CV a jako jeden z mála byl ochoten se s námi bavit o proběhlé aukci. A naprosto otevřeně. Potvrdil například, že rozdíl mezi původně nabízenou sumou (1,4 milionu) a jím nejnižší nabídnutou (545 tis.) měl být prostě zisk jeho firmy. „To je trh,” říká.

Máte s takovými aukcemi nějaké zkušenosti?
Zkušenosti máme, ale neúčastníme se jich rádi.
Proč?
Myslím si, že za peníze, které se pak vysoutěží, je to nerealizovatelné. Vzhledem k tomu, co je potřeba udělat podle projektu, není 300 tisíc ani cena režie. Nevím, jak to ta firma chce zhotovit. Ve výsledku jsou s tím pak jenom problémy.
Jak to myslíte? Jaké problémy?
Firmy spoléhají na to, že na vesnicích není žádný odborný stavební dozor a že pak zakázku někde ošidí. Takhle my nepracujeme.
Ale i vaše nejnižší nabídka se dost lišila od té původní, kterou jste dali…
Cena, na které jsme skončili, byla cena minimálních nákladů.
A co ten zbytek, který jste byli ochotni slevit? Vždyť to je zhruba devět set tisíc…
To by bylo vylepšení rozpočtu firmy, zisk.