Doby kyselých dešťů a rezavých lesů jsou už sice dávno pryč, ekologové ale nad stavem ovzduší v Ústeckém kraji nejásají. Sdružení Arnika uveřejnilo na konci října seznam největších znečišťovatelů českého ovzduší skleníkovými plyny za rok 2016. První tři příčky obsadily provozy z Ústeckého kraje, a to elektrárny v Prunéřově, Počeradech a Tušimicích.
Pryč s plynyStáty na celém světě se snaží množství vyprodukovaných skleníkových plynů snížit. Zavazuje je k tomu řada smluv, např. Kjótský protokol.
Arnika vycházela ze statistik ministerstva životního prostředí, které získává data přímo od jednotlivých provozů. Z nich vyplývá, že množství vypuštěných skleníkových plynů za poslední dva roky v České republice vzrostlo. „Je to dáno nárůstem jejich emisí z hnědouhelných elektráren v severních Čechách,“ říká mluvčí sdružení Arnika Jiří Kaňa. „Elektrárny v Prunéřově a Počeradech vypustily každá o 700 tisíc tun více oxidu uhličitého,“ vypočítává Kaňa.
Podle energetiků ale nestojí za navýšením emisí špatné odpadové hospodářství, menší důraz na ekologii nebo havárie, nýbrž skutečnost mnohem jednodušší. Jejich provozy se totiž opětovně zvětšily. „V obou případech došlo ke zprovoznění dříve odstavených bloků po provedení ekologizace,“ vysvětluje mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová.
Bagr na komínu - elektrárna Tušimice 2011. Zdroj: YouTube.com/BedLud53
Ekologizace má přispět k tomu, aby provozy vypouštěly v budoucnu méně emisí než v minulých letech.
Množství emisí oxidu uhličitého, které v loňském roce elektrárny vypustily, by se už dále zvyšovat nemělo a energetici ani nepočítají s tím, že se napříště objeví mezi „skokany“ tabulek znečišťovatelů, jako tomu bylo letos. „V roce 2017 žádné navýšení emisí oxidu uhličitého nepředpokládáme,“ dodává Holingerová.
Úniky rtuti
Kromě skleníkových plynů došlo u severočeských elektráren i k nárůstu úniku rtuti. Elektrárny v Počeradech a Tušimicích obsadily v celorepublikovém žebříčku nejvyšších producentů toxického kovu druhé a třetí místo. „I tentokrát to souvisí se zahájením provozu obnovených bloků,“ vysvětluje Soňa Holingerová. Množství vypuštěné rtuti ale podle mluvčí nepřesáhlo množství povolené limity.