Lidé často na své zesnulé blízké nemyslí. Kolikrát si nevyzvednou ani urnu s popelem nebo neplatí hrobové místo.


Neplatičů jsou desítky každý rok. Ti, kteří hrobové místo nezaplatili, třeba i jen omylem, své jméno najdou na hřbitovní desce a to hlavně v době dušiček, kdy hřbitov navštěvuje nejvíce lidí.


„Mezi těmi, kdo nezaplatí jsou většinou lidé, kteří na to zkrátka po letech zapomněli. Ale samozřejmě se najdou i tací, kteří neplatí úmyslně,“ popisuje správce hřbitova Stanislav Drexler.


Za hrobové místo se platí hned po pohřbu částka tisíc tři sta korun na deset let, po letech pak mohou pozůstalí splácet i po roce, dvou či pěti. Za urnové místo je částka o něco menší a to 1065 korun za deset let.


A co se stane s hrobem dlouhodobých neplatičů?


Podle Stanislava Drexlera hroby, které nejsou dlouho placené, většinou nikdo léta nenavštěvuje a tak se rozpadají.
Ty pak propadají ve prospěch obce, tedy většinou ještě ucházející zbytky pomníku. Velmi sešlý pomník, pak zlikvidují pracovníci hřbitova a ostatky na dně hrobu zakopají pod dno hrobu a místo je tak volné pro další zesnulé.


Nechodí si pro urny


Podle správce hřbitova je i spousta lidí, kteří si po pohřbu nevyzvednou urnu. „Během roku děláme kolem pěti set pohřbů a v průměru tak pětadvacet lidí si urnu s popelem svých blízkých nevyzvedne,“ uvádí Drexler. Nevyzvednuté urny pak putují do hrobu, který je pro ně určený.
Většinou se o ně ani po letech nikdo nepřihlásí.