Milan Dzuriak se v sobotu 23. června postaral o vytvoření nového českého rekordu v nejdelší jízdě na rotopedu s Bechtěrevovou nemocí a desítky nadšených Jirkovanů o pokoření štafetové jízdy na rotopedu. To vše pod štítem Nadačního fondu Cesta proti bolesti a s cílem usnadnit život třem nemocným chlapcům.

„Jako komisař, který jezdí po celé České republice a měří, váží, ochutnává, tady musím říct, že má Milan nový český rekord. Ujel více než 82 kilometrů na rotopedu s Bechtěrevovou nemocí,“ uvedl komisař z Agentury Dobrý den.

Vedle toho bude potřeba přepsat také rekord ve štafetové jízdě na rotopedu. Tu původní jelo 32 lidí během dvou a půl hodin. Oproti tomu se do jirkovské „jízdy“ zapojilo 101 lidí. Střídali se na dvou rotopedech vedle třetího, na kterém jel více než pět hodin právě Milan Dzuriak.


Podle člena nadačního fondu Bedřicha Fryče jde o úctyhodný počet jezdců. „Nečekali jsme to, protože se původně na webovém formuláři zaregistrovalo jen 38 lidí,“ přiznal. „Doufali jsme ale, že lidé dorazí přímo na místo a povede se nám rekord pokořit,“ dodal.

Přesto organizační tým od rána stravovaly obavy. „Nejvíc vystresovaný jsem byl asi já. Věděli jsme, že ideálních by bylo alespoň devadesát účastníků, přitom přihlášených nebyla ani polovina. Měl jsem obrovské nervy, říkal jsem si, co se bude dít, jak to všechno dopadne,“ prozradil Milan Dzuriak.

Už v deset hodin, kdy šlápl do pedálů, ale na náměstí posedávali lidé, kteří přišli jen tak "na blind" bez registrace. „A přidávali se další, kteří původně jen procházeli. Odkládali nákupy a kola, aby mohli také šlapat,“ nadchlo Milana. „Mám z toho neskutečnou radost, ne každé město se dokáže takto spojit pro jednu věc,“ je přesvědčený.

Překonal bolest

Bolest, kterou musel při jízdě strpět, tak nakonec stála za to. „Bolela mě kyčel a kvůli dlouhému sezení zadek,“ přiznal se smíchem. 

Štafety se účastnili ti, kdo Cestu proti bolesti podporují celé čtyři roky její existence, ale i noví příznivci. Přidala se i cyklokrosová šampionka Martina Mikulášková, starosta Jirkova Radek Štejnar a rodina Milana Dzuriaka včetně maminky. „Jedu, protože podporuji syna. A to, i když se mi některé jeho aktivity kvůli jeho nemoci nelíbí,“ přiznala Blanka Dzuriaková.

Takřka každá koruna, kterou Jirkované na nedělní Cestě proti bolesti utratili, šla na dobročinné účely. Putoval tam registrační poplatek pro jezdce ve štafetě, příspěvky do kasičky, peníze za speciální trička, vstupné do pohádkových sklepů a řádění v nafukovacím hradu, ale dokonce i peníze za klobásy a kávu. A nakonec také za balonky, které pak Jirkované společně vypustili k nebi.

Členové nadačního fondu v příštích dnech výtěžek sečtou a zjistí, zda bude možné splnit v plném rozsahu přání tří chlapců, která jim zdravotní pojišťovny nemohou dopřát a rodiče na ně finančně nedosáhnou.

Desetiletý Andrej Viskievič z Chomutova potřebuje schodolez a dvanáctiletý Martin Židlický z Kadaně speciální židli do školy. Patnáctiletému Lukáši Klímovi z Droužkovic by pomohly speciální popruhy pro manipulaci s ním. Rodiny všech tří byly při nedělní akci, kde také převzaly drobné dárky.