Maršíček skončil

V prvním případě na ně politik z Chomutovska doplatil, a to dosavadní poslanec Zdeněk Maršíček z KSČM. Z Ústeckého kraje se totiž do sněmovny dostali jen dva komunisté a přestože Maršíček byl na kandidátce dvojka, bude muset poslaneckou lavici naopak opustit. "Necítím to jako nedůvěru voličů. Všichni si mysleli, že druhé místo je tutovka a tak preference zaměřili na někoho jiného," řekl Chomutovskému deníku Maršíček. Nutno dodat, že před volbami jeho druhé místo opravdu jako tutovka vypadalo. Jenže voliči KSČM nakonec dali více než 2 700 preferenčních hlasů pětatřicetileté učitelce Gabriele Hubáčkové z Ústí nad Labem, což ji vyneslo právě na druhé místo.

Maršíček se teď bude rozhodovat, co dál. Jeho zaměstnavatelem je Ústřední výbor KSČM, se kterým nyní zřejmě bude jednat o pracovním místě ve stranickém aparátu.

Primářka poslankyní

Druhé překvapení, a to ještě větší - naopak do poslanecké sněmovny vyneslo Patricii Kotalíkovou, která kandidovala za stranu TOP09. Primářka dětského oddělení v kadaňské nemocnici byla až na jedenáctém místě, které opět před volbami vypadalo spíše jako "do počtu". Jenže lidé ji na kandidátní listině kroužkovali jako svou favoritku, dostala skoro tři tisíce preferenčních hlasů. Poskočila na druhé místo a dostala se do sněmovny.

Jde opravdu o velké překvapení, Deníku se zatím nepodařilo sedmatřicetiletou nečekanou poslankyni kontaktovat.

Krákora, Řápková - bez překvapení

Kde se naopak překvapení nekonalo, byly kandidátky ODS a ČSSD. Jaroslava Krákoru (ČSSD) sice díky preferenčním hlasům předběhl děčínský Jaroslav Foldyna, chomutovský lékař přesto svůj post poslance obhájil.

Stejně tak podle očekávání zasedne do poslanecké lavice primátorka Chomutova Ivana Řápková (ODS).

Kdo naopak v poslanecké sněmovně končí, je Přemysl Rabas (SZ), jehož strana se do sněmovny nedostala. A také Jiří Polanský (ODS), kterého už ODS na kandidátku nenominovala.

Poslanci nově zvolení za Chomutovsko:

Jaroslav Krákora (ČSSD) - 54 let, poslanec, dětský lékař. V poslanecké sněmovně bude působit už třetí volební období. Preferenční hlasy: 5 990 (z toho 2 699 na Chomutovsku). Zaměření: zdravotnictví.

Ivana Řápková (ODS) - 43 let, primátorka města Chomutova. V poslanecké sněmovně zasedne poprvé. Preferenční hlasy: 5 236 (z toho 947 na Chomutovsku) Zaměření: ekonomika, boj proti nepřizpůsobivým.

Patricie Kotalíková (TOP09) - 37 let, lékařka, primářka dětského oddělení. Do parlamentu zasedne poprvé. Preferenční hlasy: 2 999 (z toho 756 na Chomutovsku). Zaměření: zřejmě zdravotnictví.

Kdo z nových poslanců/kyň je vám nejvíc sympatický/á? Hlasujte v anketě vpravo!

Končící poslanci za Chomutovsko:

Zdeněk Maršíček (KSČM) - 53 let, poslanec. Díky preferenčním hlasům ho na kandidátní listině přeskočila Gabriela Hubáčková. Maršíček je tak jen první náhradník. V poslanecké sněmovně působil necelá dvě volební období.

Přemysl Rabas (SZ) - 46 let, poslanec, zoolog. Jeho strana se vůbec nedostala do poslanecké sněmovny. V parlamentu působil jedno volební období.

Jiří Polanský (ODS) - 59 let, poslanec, právník. Ve volbách už nekandidoval, jeho strana ho nenominovala. V poslanecké sněmovně byl jedno volební období.