Každý, kdo projíždí Chomutovem, ten obličej zná. Po víkendu už jedna z tváří reklamní kampaně IPRM plavkyně Simona Baumrtová zapsala do paměti sportovních příznivců i skvělými výkony na mistrovství Evropy v Istanbulu. Svůj tajný plán, postoupit do finále, dokázala splnit hned dvakrát.

„Celý šampionát je strašně fyzicky i psychicky náročný, mám toho opravdu dost,“ hlásila Baumrtová z Istanbulu včera v poledne, těsně poté, co se kvalifikovala do finále na 200 metrů znak.

Ale popořádku… Historii svojí účasti začala Baumrtová psát ve čtvrtek, kdy skvěle zaplavala v rozplavbě na 100m znak, časem 58,65 si udělala fantastický osobní rekord.

„Nejsem zvyklá doma plavat hned dopoledne naplno, ale všechno mi vyšlo a já osmým časem postoupila do semifinále.“ V něm sice Baumrtová o jedenáct setin přišla o účast ve finále, ale zpětně toho ani moc nelitovala. „V první chvíli jsem byla smutná, ale byla jsem asi přece jen nervózní z možnosti plavat finále na stovce, která není mojí nejoblíbenější tratí. Paradoxně mi to asi pomohlo na sobotní padesátce, kde spousta finalistek ze stovky nepostoupila z rozplaveb.“

Simona Baumrtová na tom byla o mnoho lépe. Přestože do rozplavby na 50 znak nastupovala v nevýhodné krajní dráze, třetím časem 27,13 postoupila suverénně dál.

„Všechno mi technicky vyšlo dokonale, když jsem viděla ten čas, jen sedm setin od výkonu legendární Ilony Hlaváčkové, nevěřila jsem,“ tvrdila osmnáctiletá plavkyně. Simona dokázala zachovat svůj předzávodní rituál i před odpoledním semifinále a tentokrát šanci na finále nepropásla. V něm v souboji nejlepších Evropanek znovu, byť jen o setinu vylepšila svůj osobní rekord a doplavala senzačně šestá. To byl nakonec nejlepší český výkon na šampionátu.

„Kdyby mi někdo před startem padesátky řekl, že budu šestá, měla bych ho za blázna. Je to fantastický výsledek,“ zářila spokojená Baumrtová.

Obrovské fyzické i psychické vypětí v sobotu na padesátce Baumrtovou poznamenalo před včerejším startem na její hlavní trati 200 znak.
„Už ráno jsem se necítila ve své kůži, byla jsem taková unavená a neplavalo se mi dobře, bylo to takové hodně upracované. Finále je vzhledem ke stavu těla výborné,“ komentovala dopolední rozplavbu česká rekordmanka.

A to ještě nevěděla, jak se jí povede zregenerovat na finále! V něm vylepšila o neuvěřitelných 95 setin svůj vlastní český rekord a obsadila výtečné sedmé místo. Opět tak bezpečně porazila svoji domácí rivalku Jarošovou a potvrdila, že i vzhledem k semifinále na MS v dlouhém bazénu Římě je českou plaveckou jedničkou.

Autor: Radek Šilhan