Chomutovští zápasníci koncem června absolvovali mistrovství Evropy kadetů v Černé Hoře. O nejlepší výsledek se zasloužil Zdeněk Klement ve váhové kategorii do 100 kilogramů, který vybojoval sedmé místo. Právě s ním a jeho trenérem si před blížícím se světovým šampionátem popovídal Chomutovský deník.

ZDENĚK KLEMENT:

Jak hodnotíš své sedmé místo?

S výsledkem jsem určitě spokojený. Myslím, že můžu říct, že se mi mistrovství povedlo. Mám radost. Bylo pro mě důležité vyhrát alespoň jeden zápas, udělat co nejlepší výsledek a překvapit. To se mi povedlo.

Jak jsi vlastně soutěží procházel?

První kolo jsme měl díky losu volné. Pak mi pavouk postavil na žíněnku Řeka, se kterým jsem vyhrál. V dalším kole na mne už čekal Polák, se kterým jsem bohužel prohrál.

Čím to bylo? Byl o tolik lepší?

Udělal jsem dost zbytečných chyb. Navíc na mě působila nervozita, kdybych vyhrál, měl jsem již jistou medaili.

Takto velkou soutěž jako je mistrovství Evropy jsi zažil na vlastní kůži poprvé. Jaké jsou tvoje zážitky?

Musím říct, že organizačně to byla nejlépe vyvedená soutěž, jakou jsem zatím zažil. Bohužel ubytování a strava byla trochu horší, o to ale nešlo. Důležité bylo, jak zazápasím.

Je něco, co bys s odstupem času změnil?

Opovaž se říct trenéra (říká s úsměvem na tváři Ladislav Šnelly). Potřeboval bych ze sebe dostat tu nervozitu a nabrat váhu. Zápasím stovku ale mám okolo 92 kilo.

Už za měsíc tě čeká mistrovství světa kadetů v Srbsku. Jak se připravuješ a s jakými ambicemi tam jedeš?

Musím na sobě ještě pořádně zamakat a doufat, že tam udělám podobný výsledek jako na Evropě. Cílem je samozřejmě medaile. Za neúspěch bych počítal potupnou prohru, kdybych třeba dostal technickou nebo vypadl v prvním kole.

Jak to vidíš příští rok? Na mistrovských soutěžích už nebudeš nováčkem…

Dřív bylo mým snem dostat se vůbec na ME, teď už to ale mám jinak. Sen je vybojovat medaili.

Přeci jen jsi poměrně mladý a tví vrstevníci si teď užívají prázdniny? Jaké to je trávit prázdniny zavřený v tělocvičně?

Je to pro mě novinka. V Teplicích jsem to takhle neměl. Beru to ale pozitivně, věřím, že něco dokážu.

LADISLAV ŠNELLY:

Jaké jsou vaše pocity a jak hodnotíte výsledky na ME?

Tohle ME mělo dvě tváře, tu sportovní - organizační, která byla téměř bezchybná a tu se zázemím. To si dovolím říct, že se pořadatelům nepovedlo a neodvážil bych si takto pořádat ani MČR.

Co se týče úspěšnosti naší reprezentace musím říct, že jsem tam jel s většími obavami a někdo mě právě proto považuje za pesimistu. Výkony mne ale příjemně překvapily. Je ale potřeba říct, že výkonnostní skok mezi námi a světovou špičkou je pořád obrovský. Jsem spokojený, ale s vědomím toho, že bychom se měli ještě někam posunout.

Jak hodnotíte výsledky chomutovských, tedy svých, svěřenců?

Je trochu ironií osudu, že tomu na kterého se nejvíce nakládaly sny o nějakém výsledku, tedy na Štěpána Tomana, se ME příliš nepodařilo. Naopak ti dva Zdeněk Klement a Kuba Bielesz, kteří jeli na na zkušenou, odzápasili nejen, že dobře, ale v případě Zdeňka i s dobrým umístěným.

Je něco, bez čeho by se chomutovským zápasníkům tolik nedařilo?

Určitě. Jsou to hned tři věci. Hlavní roli hraje náš klub, bez jehož podpory, a to nejen finanční, bychom se neobešli. Dále nám vycházejí vstříc také školy, které naše svěřence nejenže uvolňují na soustředění a závody, ale také nám vyšli vstříc s klasifikací, jejíž uzávěrka letos kolidovala s termínem ME. Poté to jsou dva lidé, bez kterých bychom tu dnes možná neseděli. Zdeněk si totiž čtrnáct dní před ME pochroumal rameno a to takovým způsobem, že s ním nemohl vůbec hýbat a léčení vypadalo na dva měsíce. Nakonec pomohl primář ortopedie v Havlíčkově Brodě Pavel Kubát, který nám nezištně a okamžitě pomohl. Ve spolupráci s chomutovskou fyzioterapeutkou Martinou Šimkovou jej dali během deseti dní dohromady a mohl odletět a zápasit na ME.

Jaký tým pojede na MS?

Sestava bude velmi podobná. Jen vypadne Sykora z Třince, který neprokázal svoji výkonnost. Z chomutovských pojedou opět Jakub Bielesz, Štěpán Toman a Zdeněk Klement.