Chomutovský lyžař a klášterecký sáňkař. To je dvojice mladých sportovců z okresu, kteří reprezentují Českou republiku na Zimních juniorských olympijských hrách (Youth Olympic Games 2016). Konají se v Norsku a začaly včera.
Dva reprezentanti
Lyžař Jan Zabystřan byl díky svým výkonům vybrán do reprezentace jako jediný Čech a pojede na olympiádě všech pět disciplín alpského lyžování (slalom, obří slalom, super G, alpská kombinace a týmová soutěž). Zejména ve slalomu a alpské kombinaci doufá v dobré umístění.
První závod jede Honza už dnes, a to Super G. V neděli ho čeká alpská kombinace, ve středu obří slalom, v pátek slalom a v sobotu pak týmový závod.
Závodník na jednosedadlových saních Michael Lejsek (foto vpravo) bude reprezentovat toto sportovní odvětví společně s dalšími třemi českými juniory. Mladík z Klášterce se na olympiádu dostal jako svěřenec trenéra Luboše Jíry. Podle oficiálního rozvrhu olympijských her by měl startovat v neděli v dopoledních hodinách.
Sáňkování má v Klášterci nad Ohří dlouholetou tradici. Na místní sáňkařské dráze byla odchována celá řada úspěšných sportovců, dnes se zhruba kilometrová betonová dráha využívá již jen pro letní přípravu. Ke zde odchovaným sáňkařům patří i současný trenér mladého olympionika Luboš Jíra, dále pak např. Luboš Jíra ml. nebo Markéta Jeriová.
Z olympiády rovnou na mistrovství
Jana Zabystřana (foto vlevo), odchovance Lyžařského klubu Chomutov, čeká navíc ještě jedna vrcholná sportovní akce. Hned po skončení olympiády přelétá na Mistrovství světa juniorů alpských disciplín, na něž se nominoval. Letos se koná v ruském Soči, ve středisku a na tratích Zimní olympijských her, které se konaly v roce 2014.
Gymnázium vychází vstříc
Lyžování je sport velmi náročný na čas. „Závodní sezona je od listopadu do dubna, takže na trénování zbývají měsíce, kdy v České republice nebývá sníh," vysvětluje Honzův tatínek Jan Zabystřan. Proto osmnáctiletý lyžař jezdí často trénovat na alpské ledovce.
A jak to jde dohromady se školou? Díky pochopení pedagogů dobře. „Naštěstí mu na chomutovském gymnáziu, kde studuje, vycházejí nadstandardně vstříc," chválí otec přístup školy. „Jen díky vstřícnosti a podpoře vedení a pedagogů školy se mu daří studium a vrcholový sport skloubit."
Také financování závodní sezóny a přípravy je složité. V takovémto rozsahu a na takové úrovni to lze uskutečnit pouze s velkou podporou několika místních firem a také v neposlední řadě města Chomutov, které mělo pro takto talentované jedince vypsány granty na jejich podporu a další růst.
O výsledcích obou sportovců z okresu budeme během příštího týdne informovat na sportovních stránkách Chomutovského deníku.