Kdo by si rád zkrátil čekání na Ježíška, navíc v kulisách, které připomínají kouzelné vánoční tradice, má přesně na Štědrý den několik možností. Kromě dvou živých betlémů na chomutovském náměstí 1. máje a na zámku Červený Hrádek připomene krušnohorské vánoční zvyky muzeum na Lesné. Příchozí mohou popíjet čaj a ochutnávat cukroví ve světnici, kde podtrhne poklid praskání polen v kamnech.

„Zatopíme lidem, pro dospělé připravíme svařák a pro děti čaj. Najdou tam cukroví, vánočku i chléb se sádlem a cibulí,“ přiblížila Kateřina Herzánová, spolumajitelka horského hotelu Lesná, ke kterému patří také muzeum. V replice historického domu z konce devatenáctého století tak pocestní najdou pravý venkovský poklid.

Horský areál LesnáZdroj: Roman Dušek

Horský areál Lesná.  Archivní foto: Roman Dušek

Vedle pohoštění bude možné pouštět si v míse s vodou lodičky, které mají podle tradice sílu předpovídat budoucnost. Ale jen když si je každý vytvoří sám. Přichystané tam bude mít skořápky z vlašských ořechů, včelí plástve a svíčky. Ve světnici příchozí najdou také ošatku s nadílkou pro lesní zvěř, kterou jim pak mohou zanést.

Štědrodenní tradici na Lesné zavedli majitelé hotelu před šesti lety. „Sami jsme sem začali chodit, zůstali jsme jen tak sedět a popíjeli čaj, který jsme si s sebou přinesli,“ zavzpomínala Herzánová. „A tak jsme si řekli, proč to nedopřát i ostatním lidem,“ dodala.

"Zpěvem mě rozzáříte," stojí na tabulce připevněné ke kmeni, a tak se lidé snaží.
FOTO: Chomutované vyhledávají kouzelný strom, který jim naslouchá

Od té doby tam pocestní, kteří rádi uniknou z davu města, nacházejí vyhřátou světnici, plný stůl a pohled oknem do zasněžené krajiny. Nechávají tam příspěvky, ale také milé lístky se vzkazy. „Líbí se mi solidarita lidí přes Vánoce. I když máme muzeum vybavené historickými exponáty, lidé nám nosí cejchy, nádobí a další věci, které se jim zachovaly po prarodičích,“ ocenila. „Loni jedinkrát se stalo, že nám někdo odnesl modlitební knížku, která měla zlaté kování, a růženec,“ mrzí ji.

Pro každého, kdo dokáže ocenit zdejší pohostinnost a zanechat místo tak, aby sloužilo i ostatním, je otevřeno od 9 hodin do nočních 22 hodin.

Živý betlém s živými miminky

Dlouholetou tradicí jsou v Chomutově a Jirkově živé betlémy, které lákají rodiny, aby se přišly poklonit Ježíškovi. V obou případech se jedná o živá miminka.

V Chomutově bude betlém s téměř čtyřiceti postavami včetně Josefa, Marie a tří králů na náměstí 1. Máje. „Celou dobu zůstanou otevřené i stánky na adventním trhu, takže tam lidé budou moct nakoupit ještě poslední dárky,“ přidala svůj tip pořadatelka Věra Stejná. O zpěv koled a vánočních písní se postará Zámecký sextet.

Živý betlém v Kadani
OBRAZEM: V Kadani se poklonili Ježíškovi s předstihem. U živého betlému

Podobně početný živý obraz nabídne i zámek Červený Hrádek, kde se budou Jezulátku klanět tři králové na velbloudech. Program je na obou místech naplánovaný od 11 do 15 hodin.

V Kadani na náměstí mají veřejné kluziště
Na náměstí v Kadani mají kluziště. Jízdu na bruslích si užívají hlavně děti