Najít správný inzerát, na internetu zjistit všechny informace, obhlídnout si terén a hurá na věc. Tímto způsobem „pracovali" zloději, kteří za rok a půl nakradli v několika krajích věci za tři miliony korun. Dopadli je chomutovští kriminalisté.

Celý případ začali policisté řešit v říjnu 2011. Tehdy pátrali po neznámém zloději, který odcizil z garáže u rodinného domu v Perštejně čtyřkolku. V té době ještě netušili, do jakých rozměrů se šetření rozroste.

„Pracovali" pořád stejným způsobem

„Při pátrání jsme postupně získávali poznatky o stále nových a obdobných případech, které se velmi podobaly," prozradil vedoucí vyšetřovacího týmu Ljuben Goranov. „Všechny indicie naznačovaly, že se bude jednat pravděpodobně o stejné pachatele. Způsob provedení, stejný postup, stejné zaměření."

Nutno podotknout, že zloději se nesoustředili pouze na náš region. Do šetření se postupně zapojilo také dalších osm okresů. A právě podoba případů z jednotlivých loupeží přivedla policisty na správnou stopu.

Bylo to prosté. Zloději si vytipovali potenciálního prodejce, zpravidla se vždy jednalo o prodej čtyřkolky. Projevili zájem, přišel jeden, dva telefonáty, zjistili adresu prodávajícího a domluvili se na možné schůzce. Na místo samotné se posléze také dostavili, ovšem v jiný den, v jiný čas a hlavně bez vědomí majitele. Pro zloděje totiž nebyl problém zjistit na internetu, jak to v dané lokalitě vypadá, kudy se dá uniknout, jestli bude potřeba překonat vrata, zeď nebo jen rozstříhat plot.

Případy se množily a podobaly se jako vejce vejci. I díky tomu do sebe jednotlivé dílky celé skládačky začaly pomalu, ale jistě zapadat.

„Bylo to pořád stejné. Stejně vypáčené garáže, stejně stříhaný plot, když se na pozemku pohyboval pes, byl pokaždé použitý pepřový sprej. A hlavně, zaměření bylo vždycky čtyřkolka nebo motorka. Začínalo nám být jasné, že se nejedná o náhodu," vysvětluje jeden z kriminalistů Jaroslav Bufák.

Šestnáct loupeží za tři miliony

Minulý týden policisté svou práci završili a zloděje zatkli. Došli si pro čtyřiatřicetiletého muže z Bečova u Mostu a jeho čtyřiapadesátiletého kumpána z Postoloprt. Pánové toho mají opravdu dost. Šestnáct loupeží, hodnota nakradených věcí čítá bez sedmi tisíc tří miliony korun.

O tom, že nebyli obzvláště vybíraví a vzali vše, co jim přišlo pod ruku, svědčí dlouhý seznam zcizených věcí deset čtyřkolek, několik terénních motocyklů, sadu golfových holí, elektrické nářadí, televizor, přívěsný vozík, náhradní díly na auta a motorky, jízdní kola, maso z mrazáku a mnoho dalších věcí.

Oběma zlodějům budiž k dobru přičteno, že se při výslechu ke svému jednání přiznali. Mnohé také prozradila provedená domovní prohlídka, při které byly zadrženy věci za téměř 1,5 milionu korun.

Tím ovšem případ nekončí. Na kriminalisty čekalo ještě jedno překvapení. „Zjistili jsme, že na posledním vloupání, to bylo v únoru na Plzeňsku, se na loupeži podílela další osoba. Tentokrát šlo o devětatřicetiletého muže z Bečova u Mostu," doplňuje výčet lupičů Goranov.

Trojice mužů byla obviněna z krádeže, porušování domovní svobody a poškození cizí věci. Vzhledem k tomu, že nejmladší z celé trojičky byl v minulosti za podobnou činnost trestán, tráví nyní svůj čas ve vazbě. Jeho dva kamarádi jsou stíhání na svobodě. Za své kousky mohou všichni tři skončit v base až na osm let.