Letos se to zřejmě rozsekne. O tom, že Domeček si vezme pod svá křídla město, se mluví už několik let. A stejně tak dlouho se hovoří o tom, že nezůstane ve své současné budově.


Obavy v Domečku


V Domě dětí a mládeže z toho mají obavy. „Záleží na tom, do jaké budovy se budeme stěhovat a za jakých podmínek. Bojím se, že pokud to bude nějaké provizorium, budeme muset na čas nebo úplně omezit některé kroužky,“ říká ředitel DDM Milan Märc (více v rozhovoru dole).
Město už má jasno v tom, kam by chtělo Domeček přestěhovat – do budovy bývalé školy v Havlíčkově ulici. Jenže tam se ještě učí a nějaký rok ještě učit bude. A to může být podle Märce problém, DDM prý potřebuje specifické prostory.


Dlouhá jednání


DDM patří v současné době pod kraj, který ale všechna podobná zařízení přesouvá na města. S Chomutovem probíhají jednání už několik let. Letos by to snad mělo klapnout, přestože o jednu věc se kraj s městem ještě asi tahat budou – o peníze.

Chomutov totiž chce, aby kraj zaplatit část nákladů na stěhování a úpravu školní budovy. „S Domem dětí a mládeže převezmeme každoroční náklady, které nám nikdo nedá. Proto chceme pomoci alespoň s první investicí,“ říká náměstek primátorky Jan Řehák.

Jenže člověk na druhé straně jednacího stolu – krajský radní Petr Jakubec, očekávání města brzdí. „Chtěli po nás pět milionů korun na výměnu oken. To je ale částka, kterou kraj v téhle složité situaci v pokladně prostě nemá,“ říká. Jak poznamenal, finanční pomoci se kraj nevyhýbá, ale o částce se musí diskutovat. „Chceme najít optimální cestu, abychom se dohodli,“ dodal smířlivě.

Aby ne – chomutovský Domeček je jeden z posledních v kraji, který ještě nepatří pod město. Poprvé se o tom mluvilo před šesti lety.


Do voleb


Obě strany by chtěly jednání dotáhnout do konce ještě letos. Také kvůli komunálním volbám – po nich mohou na radnici zasednout jiní politici a jednání by se ocitla na začátku.

A určitě také proto, že kraj už dlouho Domy dětí a mládeže držet nechce. Řehák se bojí zrušení, i když Jakubec tak radikální není. „Nějaké rušení není na pořadu dne, ale kdyby města na naši výzvu nereagovala, museli bychom aktivity omezit,“ připouští krajský radní.

Hlavní důvod, proč podobné volnočasové zařízení kraj pouští, je fakt, že nejsou nadregionální, docházejí do nich vždy jen děti z daného města.

Rozhovor s ředitelem DDM Chomutov Milanem Märcem: Ke stěhování nevidím důvody

Proti stěhování se ostře postavil hned poprvé, když se ta myšlenka objevila. To bylo ovšem před několika lety. Teď je sice mírnější, ale stěhovat se stále nechce. Milan Märc, ředitel chomutovského DDM.

Jak se koukáte na případně stěhování dnes, po několika letech?
Je důležité, do jaké budovy půjdeme a za jakých podmínek. Když to bude do školní budovy v Havlíčkově, záleží hlavně na tom, jestli se upraví podle našich potřeb a jestli tam už nebude probíhat výuka. Jinak to bude provizorium a budeme muset některé naše aktivity omezit.

Proč? Jaké například?
Třeba v naší tělocvičně jsou nepoměrně lepší podmínky pro skákání na trampolínách nebo skákacích botách. V Havlíčkově by takový prostor přicházel v úvahu spíš v jídelně. A to pochopitelně nemůže fungovat bez úprav nebo v případě, že se tam ještě bude vydávat jídlo.

Na takové úpravy je ovšem potřeba dost peněz…
No právě, to je druhý problém, kterého se bojím. Ty peníze nebude mít město ani kraj. A my nemůžeme všechno naše zařízení přenést jako kočka koťata. Máme tu horolezeckou stěnu, autodráhu, železniční panel a třeba i kompletní zasíťování internetovým připojením.

Takže jste stále proti stěhování?
Nevidím moc racionálních důvodů, proč se stěhovat. Školní budova nezůstane ležet ladem, zájem o ní mají různé organizace. My bychom mohli zůstat tady, vybudovali jsme to tady krůček po krůčku. Objekt je sice kraje, ale myslím, že by ho městu rád přenechal a není v tak dezolátním stavu, jak se říká. Ale znovu – pokud bychom se stěhovali do budovy připravené podle našich potřeb, byla by to schůdná cesta. (jd)