Chátrající budova za vlakovým nádražím po letech konečně našla své využití. Nejpozději od jara začne pomáhat lidem bez střechy nad hlavou nebo v tíživé situaci, kterých je ve městě stále více.

4 roky dům nikdo nevyužíval

Dům vlastní město už od poloviny roku 2010, doteď ale nevyužívaná stavba jen polykala peníze. „Budovu koupilo bývalé vedení od společnosti Lesy ČR za necelých tři a půl milionu. Jde o to, že se budova k ničemu nepoužívala a stála ladem i to ale stojí peníze," vysvětluje starostka Kateřina Mazánková. Podle ní se jedná od desítky tisíc ročně. Budovu město zapůjčí neziskové organizaci Naděje, ta si náklady na její provoz zajistí sama.

S domem přitom ale byly velké plány. „Budovu jsme koupili hlavně kvůli prevenci - nechtěli jsme, aby jí získal nějaký spekulant a začal do ní svážet nepřizpůsobivé občany, aby následně vznikla ubytovna podobné té, která byla u porcelánky," vysvětluje opoziční zastupitel Houška, jenž byl v té době starostou města. Právě ubytovna nedaleko závodu představovala zdroj problémů a zvýšené kriminality nejen v jejím okolí. „Další plány s domem jsme měli, přemýšleli jsme o archívu, zázemí pro veřejně prospěšné práce i sociálním bydlení, to už jsme ale nestihli zrealizovat," uvádí Houška.

Současné vedení města se tak dohodlo s neziskovou organizací Naděje, která v Klášterci už provozuje azylový dům a denní nízkoprahové centrum. Právě denní centrum se za nádraží přestěhuje.

Problémy mezi klienty?

Zaměstnanci Naděje oddělení azylového domu a denního nízkoprahového centra vítají. „Problém je v tom, že stávající prostory v Osvobozené (na „Koreji" - pozn. red.) jsou prostě nedostačující, máme víc zájemců o azylové bydlení, než kolik máme k dispozici míst. To se zčásti vyřeší, když se přestěhujeme právě za nádraží," vysvětluje vedoucí pobočky Miroslava Chrzová. Hlavní potíž pak ale představovalo azylové bydlení a denní centrum na jednom místě. „Obě služby mají rozdílná pravidla a občas jsme tak slýchávali, proč třeba ti druzí nemusí tolik uklízet a další otázky," uvádí. Přesun centra do nových prostor tak této napjaté atmosféře ve stávajících prostorách uleví.

Hodně mladých bez domova

Ve městě se nachází více bezdomovců a sociálně slabých než v minulých letech. „Narůst ale určitě platí pro celou republiku," vysvětluje Chrzová. „Zarážející je rozdíl mezi lidmi bez domova v Klášterci a Kadani. V Kadani potkáte spíše „tradičního" bezdomovce, v Klášterci se nám ale rozšiřuje počet velmi mladých lidí, kteří jsou bez střechy nad hlavou nebo k tomu nemají příliš daleko," vysvětluje Chrzová.