Vyrývají do nich datum seznámení nebo svatby a věří, že jejich vztah bude stejně pevný jako ta ocel. Zamilovaní po celém světě věší na mosty visací zámky, ten v chomutovské Bezručově ulici o ně přišel. Nepůsobily problémy statice, ale kovovému oplocení.

Zamilovaní zdobí visacími zámečky mosty v metropolích od Paříže, přes Řím až po Budapešť. A své místo měly i v Chomutově. Na mostu v Bezručově ulici u tenisových kurtů jich ještě na začátku léta viselo několik desítek. Teď jsou pryč, město je nechalo sundat.

Vytrhávali pletivo

Nestál za tím ale strach před zřícením mostu, jak tomu bývá v evropských metropolích, ale bezpečnost. „Problémem nebyly samotné zámky, ale skutečnost, že je někdo neodborně odstraňoval,“ říká mluvčí města Tomáš Branda. „Poškodila se tím výplň pletiva, na místě bylo přes dvacet děr a ostré hrany ohrožovaly kolemjdoucí, hlavně děti,“ pokračuje Branda.

Díry do oplocení dělali pravděpodobně sami majitelé zámečků. „Zamilovaní od zámku zahodí klíče a když vztah skončí, už ho tam nechtějí mít a vytrhnou ho,“ popisuje mluvčí Branda.

Síla, krásná těla a umění. Streetworkeři se představili na Kamencovém jezeře
FOTO: Shyby, dřepy i veletoče. Na Kamencovém jezeře se utkali streetworkeři

Zámečky z mostu odstranily technické služby a podle vyjádření města je také rovnou zlikvidovaly. Pro řadu Chomutovanů bylo rozhodnutí města nemilým překvapením. „Mrzí mě, že nedali vědět dopředu, že je chtějí sundat,“ říká jednatřicetiletý Martin Dolejš. „My jsme si do našeho nechali s manželkou vyrýt iniciály a datum svatby a pověsili jsme ho, když manželka zjistila, že čeká dceru,“ pokračuje Dolejš. „No a vzpomínka se teď válí někde na šroťáku, to nás hodně mrzí,“ dodává Dolejš.

Město proti dalším zámečkům pravděpodobně zasahovat nebude, na jiných mostech totiž ani nevisí. „Najdeme je pouze u zábradlí u nástupní plochy do SD Arény. Tam se dávaly pro štěstí během play off extraligy,“ dodává Branda.

Piráti Chomutov doma v přípravě nestačili na Fischtown Pinguins, když prohráli 2:5
OBRAZEM: Piráti Chomutov v přípravě podlehli 2:5 týmu Fischtown Pinguins

Zámek lásky či zámek zamilovanýchNěkolik zámků zamilovaných na mostě Veslařů v Lounech. Archivní fotoZdroj: Deník/Zdeněk Plachýje visací zámek, někdy ozdobený srdíčky nebo milostnými nápisy, který v některých zemích zamykají jako vyznání lásky zamilovaní, nejčastěji na zábradlí mostů, ale i na dalších místech na veřejných prostranstvích, považovaných za romantická. Zámek lásky má při uzamčení pár zamilovaných navždy spojit. Odkud přesně původně tento způsob vyznání lásky pochází, není jasné. Novodobě ho ale zpropagoval Federico Moccia ve své knize Chci tě a především o rok později prostřednictvím filmové verze z roku 2007.

Podle některých zdrojů pochází zvyk z Číny. Lidé si tam zamykají duše do kovových krabiček a klíč shazují z útesu do údolí Žlutých hor. Jiná verze říká, že pochází z 80. let dvacátého století z Maďarska, a další, že vznikl z veršů srbské autorky Desanky Maksimovićové. Podle dalšího příběhu provozovali tento zvyk jako první mladí žáci školy Sanita in Costa San Giorgio ve Florencii, kteří údajně věšeli visací zámky ze školních skříněk na mostě Ponte Vecchio.

Zdroj: Wikipedia.org