„Někteří lidé soudům věří a neostýchají se zraňovat mou rodinu. Jednou větou jste pošpinili mou čest a důstojnost. Jak mám vysvětlit svým desetiletým dvojčátkům, že táta není lhář?“ píše emotivně v otevřeném dopise soudcům (celý text dole).

Jestli se o někom dá říci, že je oběť povolební aféry v Jirkově, je to právě Duchoň. Podivný svědek Ladislav Strnisko ho ve své výpovědi označil jako člověka, který měl kupovat hlasy pro jeho ČSSD. Prý mu to řekla osoba, která mu dala peníze a zaškrtnuté volební lístky.

Sám Duchoň to odmítl, ale soudci – byť jen podle papírů – uvěřili více Strniskovi. Udělali z něj hrdinu, který se i přes možné trestní stíhání přiznal k tomu, že svážel lidi k volbám. A z Duchoně v podstatě podvodníka a lháře.

V rozhodnutí, které je veřejně přístupné na internetu, se jasně píše: „…soud neuvěřil vyjádření Libora Duchoně, údajného organizátora celé akce, který své jednání popírá…“ O rozhodnutí soudu informovala všechna celostátní média a z Duchoně byl gauner.

I když několik dní poté Strnisko svoji výpověď odvolal s tím, že nic z toho není pravda a všechno zosnoval zastupitel Michal Batrin, stín pochybností podpořený soudem už na Duchoňovi zůstal.

Třeba úřadující předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka tehdy serveru Aktuálně.cz řekl, že pokud se kupování hlasů potvrdí, musí „tento člověk“ ze strany odejít. Po Jirkově se samozřejmě zpráva šířila také. A většina médií, s výjimkou Chomutovského deníku, už si dalšího vývoje kauzy nevšímala.

Libor Duchoň podal trestní oznámení na neznámého pachatele, a to pro pomluvu. Chce nechat zjistit, kdo napsal Strniskovu výpověď k soudu a kdo ji podepsal. Sám Strnisko to teď popírá, ovšem stejně tak Batrin. Také poslal otevřený dopis soudcům, ve kterém popisuje, jak ho jejich rozhodnutí pošpinilo. „Neodvedli jste dobrou práci. Rozhodli jste v duchu ´práce kvapná, málo platná,“ píše v závěru dopisu.

OTEVŘENÝ DOPIS SOUDCŮM, KTEŘÍ ROZHODOVALI O VOLBÁCH V JIRKOVĚ
Rozhodovali jste o volbách v Jirkově, ve městě, kde od narození žiji se svou rodinou, se svými přáteli a obchodními partnery. Jednou, jedinou větou v usnesení, které jste zveřejnili, jste ze mě, slušného člověka, udělali lháře.
Neuvěřili jste mému vyjádření, že jsem neměl nic společného s jakýmkoliv ovlivňováním voličů mého města, od čehož jsem se jednoznačně distancoval. A proč jste neuvěřili? Protože někdo jiný, bez jakéhokoliv důkazu prohlásil, že se od jemu neznámé osoby dozvěděl, že za uplácením voličů stojím já. Stačilo Vám, že to někdo neznámý údajně řekl. Prohlášení slušného člověka pro Vás nic neznamenalo. K rozhodnutí o opakování voleb Vám svědectví pana Strniska, byť bylo velmi podivné, mohlo stačit. Vy jste však jednou větou pošlapali mou čest a důstojnost. Jak mám vysvětlit svým desetiletým dvojčátkům, že táta není lhář?
Někteří lidé totiž stále věří soudům a neostýchají se zraňovat mou rodinu. Proti Vašemu „hodnocení“ důkazů se takřka nemohu bránit. Nepochybně víte, jak se daná kauza vyvíjí a že jste uvěřili lži.
Neodvedli jste dobrou práci a mně nezbývá než věřit, že se z toho poučíte. Nejsem soudcem, ale na Vašem místě bych se zeptal voličů a dalších lidí z Jirkova, kteří byli v návrhu uvedeni. Rozhodli jste v duchu: „Práce kvapná, málo platná.“ Libor Duchoň, Jirkov