Haló, kdo je tam? Jdu vám odečíst plyn. Tak pojďte dál.

Z údajného plynaře se ale vyklubal podvodník, který v domácnosti ukradl plynoměr a na třiašedesátiletém Chomutovákovi vylákal i „půjčku“ pět tisíc korun na nářadí. Samozřejmě ji nikdy nevrátil a případu se ujala policie.

K tomuto nešťastnému případu by možná nedošlo, kdyby měl postarší Chomutovák na dveřích bezpečnostní řetízek. Přes škvíru by si mohl vyžádat nějaký průkaz, nebo si vše ověřit po telefonu na plynárně. Samozřejmě zůstává otázkou, jestli by i tak důvěřivý důchodce pachatelovi neotevřel.

Chomutovská městská policie se chystá udělat krok, který by seniorům pomohl v obraně proti vtíravým cizím návštěvníkům, kteří se snaží pod různými záminkami dostat ke starším lidem domů a tam jim něco nepozorovaně ukradnout. Důchodcům policie koupí a nechají namontovat bezpečnostní řetízky na dveře.


Prevence proti podvodníkům


„Na setkáních jsme si všimli, že jsou starší lidé poměrně důvěřiví. Někteří nejsou tolik pohybliví a nedosáhnou ke kukátku, aby se podívali, kdo je za dveřmi,“ říká manažerka prevence kriminality u městské policie Iva Ejim. Aby se podívali, kdo klepal, otevřou dveře, i když třeba jen na škvíru.

To však někdy drzým podvodníkům stačí, aby se vetřeli dovnitř. V tom jim může zabránit řetízek – dotyčný zjistí, o koho jde, ale dveře zároveň zůstávají zajištěné.

„Není to tak, že by těchto případů přibývalo, spíš jde o preventivní akci,“ dodává Ejim.


Tisíc dveří, tisíc domácností


Strážníci chtějí nakoupit tisíc kusů, což prakticky znamená ochranu tisíce domácností. V Chomutově, kde žije padesát tisíc lidí, to není zanedbatelné číslo. A jak bezpečnostní pojistku získat? „Máme vytipována asi sedm set seniorů, kteří s námi spolupracují, například dochází na přednášky o prevenci,“ řekl dříve šéf strážníků Vít Šulc. Zbylých tři sta kusů je rezerva pro ty, kteří by také o řetízek měli zájem, ale na přednášky nechodí.

Jestli začnou chodit po bytech zámečníci, kteří v doprovodu strážníka namontují tuto bezpečnostní pojistku, záleží na tom, jestli město uspěje s žádostí o dotaci u ministerstva vnitra. Celý projekt má vyjít na sto padesát tisíc korun, od ministra chce Chomutov sto dvacet tisíc korun.

„Myslím, že to senioři velmi uvítají. Před třemi lety jsem rozdávali osobní alarmy, které spustily sirénu například při vytržení kabelky. Z toho byli lidé nadšení,“ dodává manažerka prevence Iva Ejim.

Podobný zájem čeká i při rozdávání bezpečnostních řetízků.