Může se to stát kdykoliv – starší hůře pohyblivý člověk uklouzne, zraní se a zůstane nepohyblivý.

A protože žije sám, nemá šanci, že by mu někdo rychle pomůže. V bolestech pak musí čekat na záchranu zvenku a vše může skončit podle nejčernějšího scénáře.

Tomuto by mělo zabránit speciální zařízení, které pro své seniory chtějí zprovoznit v Kadani. „Viděli jsme to kdysi v Praze a je to úžasná věc,“ vysvětluje ředitelka Městské správy sociálních služeb Lenka Raadová.

Senior bude mít u sebe pager velký jako klíčenka. Pokud se ocitne v tísni, zmáčkne ho a do šedesáti vteřin se ozve služba. Podle potřeby do bytu vyšle strážníky nebo záchranku.


Seniory ochrání chytré „ucho“


Podle Raadové je systém ozkoušený a velmi propracovaný. Reaguje i na to, pokud se dotyčný dostane do bezvědomí a není schopen zmáčknout tlačítko, tedy když se v bytě nic delší dobu neděje a senior se třeba neozývá, i když podle domluvy měl.

Vše má na starosti „inteligentní krabička“, která funguje na principu telefonu. Operátorka na ni může zavolat a její hlas je slyšet po bytě. Ale zařízení umí i poslouchat. Pokud by člověk třeba nemohl mluvit, může podle různých zvuků, například sténání, operátorka odhadnout, co se v bytě děje. Stejně tak může posloužit „odposlech“, při zjišťování, zda se nestalo něco nečekaného.

Pokusí se kontaktovat bydlícího, poté může na místo poslat strážníky, kteří budou mít k dispozici klíče od bytu.

Systém umí i další věci, při odchodu z bytu slouží jako alarm, takže upozorní na nezvané hosty. „Podle dohody, třeba jednou týdně také operátorky do domácnosti volají na delší rozhovor, takže to má i společenský přínos,“ vysvětluje Raadová. Dodává, že by elektronický „ochránce“ mohl pro některé starší lidi znamenat, že by se nemuseli stěhovat ze svého domova do pečovatelských zařízení.

V Kadani vypsali grant, který umožní nákup takového zařízení. V první fázi jej dostane několik lidí vytipovaných sociálními pracovnicemi.