„Přijeď, určitě, je to tu lepší než minule!“ – „…jo, mají. Cenu nevidim, ale maji to v pytlíkách a něco je tam napsáno.“ – „No řiká, že jsou teď trhaný a fakt na to vypadají.“ – „Fakt dobrý. A má to nějaké ucho na držení? Tak si to vezmeme.“

Stačilo v sobotu ráno jednou projít středem farmářských trhů, aby člověk zaslechl několik rozhovorů, ať už osobních nebo po mobilu. Autorem prvního i druhého byl starší pán, který kohosi lákal z lavičky uprostřed, třetí hlas patřil ženě, která referovala od stolku s jahodami a třetí věta zazněla z úst manželů u stánku s moštem.

Ale nabídka byla ještě daleko pestřejší, a to i v samotném základu ovoce a zeleniny. Hlavně díky prvním sklizním se na pultech objevily domácí saláty, kedlubny, ředkvičky či jahody. U zelinářů se také stály největší fronty, řadu na čerstvou zeleninu si vyčkala i hejtmanka Jana Vaňhová.

Také tu bylo několik stánků s uzeninami a se sýry, včetně ovčích, kozích či nakládaných, prodávalo se tu koření, sazenice květin, pletené věci, mošt, víno, med, žampiony, těstoviny, pečivo…

Trhovci se zřejmě poučili z prvních trhů, kdy zboží zmizelo během prvních pár desítek minut a tentokrát byly zásobeni lépe. I samotný trh byl větší než minule, sahal až pod kašnu, kde ho uzavíral právě „jahodář“.

Lidé vypadali spokojení, už půl hodiny po zahájení trhu brouzdali kolem s plnými taškami i košíky.

Jak jste byli spokojeni vy a co jste na koupili? Prozraďte nám to v diskuzi.

Souboj ředkviček

Ředkvičky z trhu
Cena: 8 korun
Počet ředkviček: 12 (velké)
Chuť: dobrá, štiplavá

Ředkvičky z marketu
Cena: 6,70 korun
Počet ředkviček: 13 (malé)
Chuť: dobrá, štiplavá

Asi si teď coby naprostý laik a konzument zadělávám na kritiku od zahrádkářů, ale rozhodl jsem se otestovat dva obyčejné svazky ředkviček – jeden nakoupený v sobotu ráno u prodejce na farmářském trhu, druhý o dvě hodiny později v jednom z velkých chomutovských hypermarketů. V ceně byl rozdíl nepatrný, ale není divu – jde o korunovou položku. Na pohled v nich také nebyl velký rozdíl, až doma po ořezání a očištění jsem zjistil věc zásadní – přestože svazek z trhu obsahoval jen dvanáct ředkviček, byly všechny o dost větší, než ty z marketu. Váhu nemám, ale na první pohled bylo patrné, že na trhu jsem si koupil objemově zeleniny víc. Rozkrojení zhruba stejně velkých hlaviček a – ani tady nebyl žádný velký rozdíl. Ani jedna nebyla dřevnatá, vodnatá nebo gumovitová. A konečně chuť – posuzoval jsem hlavně štiplavost, kterou mají na svědomí (jak jsem se dočetl) hořčičné oleje, které jsou ochranou pro ředkvičky a stejně tak působí i v našem těle - zabíjejí bakterie a plísně na našich sliznicích. Nejdřív to vypadalo, že ty z marketu jsou štiplavější, bodaly do jazyku a protahovaly i nos. Jenže jak jsem ujídal z obou hromádek, ukázalo se, že je to kus od kusu z každého svazku. Výsledek? Zdravější šéfredaktor, ale jinak remíza (svazek z trhu by možná vyhrál na penalty).