Členové Muzea československého opevnění z let 1936 1938 Na Kočičáku připravili na uplynulou sobotu zajímavý pochod linií opevnění v okolí Chomutova. Chomutované se díky němu mohli dozvědět, kde všude se bunkry a řopíky nacházejí či nacházely a k čemu sloužily.

Start patnáctikilometrového pochodu byl před jirkovskou vlakovou zastávkou. Odsud se skupina zájemců přesunula k prvnímu řopíku u Otvic. „Dva sudeťáci tady vystřelili dvě nebo tři rány na naše vojáky a na kolech pak ujeli do Jirkova, kde je vojáci už nenašli," začal vyprávět jeden z členů Muzea Na Kočičáku Jiří Piramovský hned na první zastávce.

Z Otvic se pak pokračovalo přes otvickou nákupní zónu na sídliště. „Vidíte ten bilboard Pirátů?," ptal se za chvíli další z průvodců. „Tak přímo na jeho místě stál kdysi jeden z dalších objektů." Jen málokoho by asi napadlo, že přímo pod základní školou na Zahradní, kde je nyní betonová plocha, se kdysi v bunkru schovávali naši dědové, aby bránili naše území. A takových míst je po Chomutově hned několik. „Tudy jsem chodila běhat a bunkru jsem si nikdy nevšimla," svěřila se jedna z účastnic pochodu při průchodů sídlišti.

Z Březenecké se již zamířilo do lesů pod Partyzánem, kde se nachází další řada opevnění. Funkci, ke které byly stavěny, už však dávno neplní. Osm z nich se proměnilo v luxusní příbytky bezdomovců. Na střeše jednoho z nich nechyběla anténa, další byl ozdobený umělými květinami,na dveřích dalšího nechyběl funkční zvonek.

Z kopců pod Partyzánem pak přes Bezručovo údolí zamířili příznivci historie až do Krásné Lípy. Cestou spatřili celkem devětatřicet objektů. Díky muzeu Na Kočičáku jsou již dnes dva objekty kompletně zrekonstruovány do podoby z roku 1938, dvanáct jich je vyčištěno a vyklizeno a sedm získalo maskovací nátěr. Dalších deset pevnůstek se bude opravovat a natírat během letošního roku a objekt na Písečné čeká kompletní rekonstrukce vnitřních prostor.

Všichni milovníci historie si mohou linii opevnění projít kdykoli sami. U některých objektů jsou informační cedule se základními daty. Další informace naleznou zájemci na webových stránkách muzea www.kocicak.cz, kde mohou sledovat i informace o dalším plánovaném pochodu.